ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/econlaw.2021.02.135

Ключові слова:

підприємство, активи, капітал, фінансова діяльність, фінансова політика, основні засоби, оборотні кошти, інвестиції

Анотація

Узагальнено теоретичні аспекти та практичні рекомендації щодо вдосконалення системи управління активами в сучасних умовах. Для побудови ефективної системи детально вивчено об’єкт управління — активи. Виокремлено підходи до розуміння сутності активів, а саме вартості, фінансових та майнових активів. Розглянуто співвідношення таких понять як «оборотні активи», «оборотний капітал», визначено їхні характе ристики. Оборотні активи згруповано за різними класифікаційними ознаками, визначено їхнє значення у виробничому процесі. Обґрунтовано, що групування оборотних активів насамперед має практичне значення, що допомагає побудувати чітку систему обліку й аналізу наявності та руху оборотних активів і сформувати ефективну систе му управління ними за окремими видами. Здійснено ретельний аналіз наявних у науковій літературі тлумачень поняття «управління активами» та визначено кілька підходів до його розуміння. Проведене дослідження дало змогу сформувати авторське бачення системи управління поточними активами. Визначено, що система управління поточними активами повинна базуватися на інтегрованому підході, компонентами якого є об’єкти та суб’єкти управління, мета, основні принципи та функції, методи та інструменти впливу, формалізовані кількісні та якісні критерії досягнення цілей, та фактори, що формують робоче середовище об’єкта. Надано характеристику кожному елементу системи, зокрема конкретизуються суб’єкти та об’єкти управління, розглядається їхня взаємодія, окреслюються цілі та завдання. Визначено, що функціями системи управління є контролювальна, стабілізувальна та аналітична, а принципи, на яких вона базується, — своєчасність, єдність, безперервність, оптимальність і раціональність. Упровадження системи управління оборотними активами передбачає здійснення послідовних заходів у вигляді певних етапів, які розглядаються в роботі. Запропонована система управління оборотними активами передбачить вибір стратегії управління суб’єктом господарювання в довгостроковій перспективі та підвищить загальну ефективність його функціонування.

Посилання

Demchenko A.I. Osoblyvosti vyznachennia sutnosti poniattia “aktyvy”. Molodizhnyi naukovyi visnyk UABS NBU, Seriia: Ekonomichni nauky. 2013. No. 4. P. 470-476 [in Ukrainian].

Finansy pidpryiemstv: Navchalnyi posibnyk: Kurs lektsii. Za red. H.H. Kireitseva. Kyiv: TsUL, 2002. 268 p. [in Ukrainian].

Prychepa I.V., Kravets N.V. Teoretychni zasady upravlinnia aktyvamy pidpryiemstva. Ekonomichnyi prostir. 2012. No. 60. P. 249-257 [in Ukrainian].

Hrynova V.M. Koiuda V.O. Finansy pidpryiemstv: navch. posib. 3-tie vyd. Kyiv: Znannia-Pres, 2006. 423 p. [in Ukrainian].

Ofitsiinyi sait Aktsionernoho tovarystva “Kharkivoblenerho”. URL: httrs://www.oblenergo.kharkov.ua/ [in Ukrainian].

Ofitsiinyi sait Ahenstva z rozvytku infrastruktury fondovoho rynku Ukrainy. URL: httrs://smida.gov.ua [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-20

Як цитувати

Головко, О., & Омеляненко, Д. (2024). ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ. Economics and Law, 61(2), 135–142. https://doi.org/10.15407/econlaw.2021.02.135