Метод проблемно-орієнтованих оцінок Г.М. Доброва та аналіз ефективності діяльності наукових установ
DOI:
https://doi.org/10.15407/sofs2024.02.026Ключові слова:
Г.М. Добров, проблемно-орієнтовані оцінки, науково-технічний потенціал, показники, результати, цілі розвиткуАнотація
Розглянуто основні положення розроблених Г. М. Добровим проблемно-орієнтованих оцінок (ПОО) науково-технічного потенціалу. Продемонстровано, що свого часу це був важливий крок на шляху удосконалення оцінювання у сфері науки. Показано, що ПОО стали однією з перших вдалих спроб комплексного оцінювання завдяки поєднанню кількісних і якісних характеристик потенціалу. ПОО давали змогу формулювати прямі та обернені задачі під час планування досліджень, тобто можна було починати з аналізу наявного потенціалу і переходити до визначення його відповідності цілям або ж конструювати «ідеальний» потенціал під ту чи іншу ціль. У реальності процес мав бути ітеративним, коли обидва підходи взаємодіють один з одним. З методологічного погляду ПОО відіграли позитивну роль для розвитку методів оцінювання. Показано, що ПОО — це по суті різновид нормативного методу. Їх використання допомогло краще зрозуміти складність функціонування сучасних систем організації науки і удосконалити підходи до формування цілей розвитку; вони фактично стали прикладом переходу до багатомірного аналізу наукових організацій. Можна сказати, що ПОО передували застосуванню методів бенчмаркінгу, які зараз набувають все більшої популярності. Досвід застосування ПОО може бути корисним у створенні оновлених методів оцінювання в сфері досліджень і розробок, зокрема в оцінюванні відповідності потенціалу наукових організацій сучасним завданням, які постають перед ними і країною загалом у ці складні часи.
Посилання
Malitsky, B.A. (2007). Applied science of science. Kyiv: Phoenix [in Ukrainian].
Malitsky, B.A., & Vasina, M.V. (1998). Formation and evolution of the scientific school of Dobrov. Science and Science of Science, 4, 8—11 [in Russian].
Rybachuk, V.P., & Vedenina, N.G. (2009). Scientometric measurement of scientific activity of G.M. Dobrov. Science and Science of Science, 1, 24—43 [in Russian].
Glushkov, V.M., Dobrov, G.M., & Tereshchenko, V.I. (1974). Talking about management. Moscow: Nauka [in Russian].
Dobrov, G.M., Tonkal, V.E., Savelyev, A.A., & Malitsky, B.A. (1987). Science and technology potential: structure, dynamics, efficiency. Kyiv: Nauk. Dumka [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Наука та наукознавство

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.