ІНСТИТУЦІЙНІ АСПЕКТИ АДМІНІСТРУВАННЯ СФЕРИ ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ В УКРАЇНІ
Ключові слова:
адміністративна реформа, управління природокористуванням, модель адміністрування, адміністративні послуги, структура, функції управлінняАнотація
Виходячи з існуючого протиріччя між інституційною структурою ринку та інституційною структурою адміністративного управління природокористуванням, нами поставлено завдання пошуку нових форм досягнення їх відповідності та адекватності. Обгрунтовано необхідність інституційного розвитку адміністративного управління природокористуванням на основі системного поєднання елементів ринкової самоорганізації та регуляторної політики з боку держави, що забезпечує раціональне використання природного капіталу.
Нині реформування структури, функцій і методів діяльності органів виконавчої влади не забезпечує ефективних змін в управлінні природокористуванням, кінцевою метою якого є наближення апарату управління до потреб суспільства. Визначено основні передумови подальшого реформування адміністративного управління у сфері природокористування та ключові напрями його вдосконалення на базі спільної взаємодії по горизонталі та вертикалі всіх компетентних в управлінні природокористуванням органів виконавчої влади на основі прийняття комплексних взаємодоповнюючих рішень на кожному рівні (Мінекології, Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну, Мін’юсту, агентств з відповідних природних ресурсів, територіальних органів агентств).
Проведено аналіз законодавчої бази управління природокористуванням і визначено основні напрями вдосконалення Закону України «Про адміністративні послуги» щодо визначення адміністративних послуг та адміністративних процедур, суті роботи центрів надання адміністративних послуг і дозвільних центрів. Визначено основні принципи вдосконалення управління у сфері природокористування, до яких відносяться такі: інноваційність методів адміністрування на основі впровадження технічних засобів, зниження бюрократичних бар’єрів, опортуністичної поведінки державних службовців, баланс централізації та децентралізації функцій адміністративного управління на основі врахування специфічності природних ресурсів та ін.
Запропоновано нову систему адміністрування сфери природокористування і проведено порівняльний аналіз існуючої та нової моделей за критеріями централізації та децентралізації управління, впровадження ринкових механізмів і демократії в державне адміністрування природокористування, а також за критерієм підзвітності адміністративних органів виконавчої влади природокористувачам, суспільству, громадським організаціям.
Посилання
Martienko A.I., Khumarov O.A. Metodologichni pidkhody shchodo vdoskonalennya administratyvnykh poslug u pryrodokorystuvanni [Methodological approaches to the improvement of administrative services in the nature management]. Ekonomist – Economist, 2013, No 12, pp. 22–26 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.