Формування радянської податкової політики (початок 1920-х рр.): історіографічні аспекти
DOI:
https://doi.org/10.15407/uhj2022.05.134Ключові слова:
вітчизняна історіографія, історіографічний процес, нова економічна політика, податкова політика, податкова система, Наркомпрод УСРР, Наркомфін УСРРАнотація
Метою статті є аналіз історіографічного доробку українських дослідників з історії радянської податкової політики в початковий період її формування.
Методологічну основу становлять принципи історизму, об’єктивності та системності. При розв’язанні поставлених завдань використані загальнонаукові і спеціальні методи: історіографічного аналізу та синтезу розвитку знань, узагальнення, кількісний, історико-порівняльний, хронологічний, ретроспективний.
Наукова новизна роботи полягає в комплексному аналізі стану вивчення історії формування та початкового періоду функціонування радянської податкової системи. З’ясовано концептуальні підходи і прийоми, що використовувалися вітчизняними й зарубіжними фахівцями з метою наукової реконструкції цієї актуальної для нинішньої практики проблеми.
Висновки. Аналіз історіографічного доробку сучасних українських істориків засвідчив, що було зроблено чимало для вивчення теми. По-новому осмисливши загальнодоступні джерела та залучивши до наукового обігу маловідомі або раніше закриті архівні матеріали, як вітчизняні, так і зарубіжні, дослідники запропонували нове бачення спроб радянського керівництва покращити економічні показники шляхом трансформацій і перерозподілу фінансових потоків у республіках, зокрема й в УСРР. Зроблено суттєві корекції змісту термінологічно-понятійного апарату, пов’язаного з податковою системою. Водночас констатується факт наявності в історіографії механічного ототожнення понять та явищ «податкова політика» й «податкова система», присутність класового підходу, підкреслена необхідність усебічних узагальнюючих праць, які розглядали б тему у широкому контексті сучасних економічних трансформацій.