ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ КИТАЄМ ТА УКРАЇНОЮ
DOI:
https://doi.org/10.15407/economyukr.2018.06.003Ключові слова:
Україна; Китай; зовнішньоторговельні зв'язки; стратегічні можливості; шляхи розширення співробітництваАнотація
Розглянуто стан і перспективи розвитку торговельно-економічних відносин України та Китаю. Доведено, що двостороннє співробітництво в торговельно-економічній сфері досягло значного прогресу. В період 2012–2017 рр. Китай був другим після Росії найбільшим торговельним партнером України. Однак проблему дисбалансу в імпорті та експорті між Україною і Китаєм досі не вирішено. Крім того, масштаб і кількість проектів, у яких Україна залучає китайські інвестиції, набагато менші, ніж стосовно інвестицій з європейських країн і США.
Обгрунтовано, що торговельно-економічне співробітництво між Україною і Китаєм перебуває на новому історичному етапі. З одного боку, Україна підписала угоду з Європейським Союзом про асоціацію, і з 1 січня 2016 р. набули чинності правила зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, що допомагає прискорити інтеграцію української економіки в європейську. З іншого боку, глобальний економічний спад вимагає впровадження інновацій у моделі співпраці. Китайська ініціатива «Один пояс – один шлях» – це один з варіантів інноваційної моделі співробітництва. Її значення полягає в об'єднанні Азіатсько-Тихоокеанського регіону з ЄС з метою приєднати Євразійський економічний союз, створити новий простір і можливості для розвитку та досягти спільного з євразійськими країнами процвітання. Усе це формує безпрецедентні можливості для розвитку двосторонніх економічних і торговельних відносин.
Звісно ж, що для повного розкриття потенціалу економіки України та розширення двостороннього торговельно-економічного співробітництва необхідно враховувати такі пропозиції, як створення китайсько-українського індустріального парку, сприяння співробітництву в галузі електронної торгівлі, формування китайсько-української зони вільної торгівлі, розширення взаємодії в межах багатосторонніх механізмів (наприклад, Шанхайської організації співробітництва та взаємодії Китаю і країн Центральної та Східної Європи у форматі «16 + 1»).
Посилання
"2017年乌克兰货物贸易及中乌双边贸易概况",中国商务部综合司 [Ukrainian goods trade in 2017 and bilateral trade between China and Ukraine, China Department of Commerce], available at: countryreport.mofcom.gov.cn/record/qikan110209.asp?id=9972 [in Chinese].
热妮娅 Rozhenko Ie. 乌克兰与中国经贸关系的前景和障碍 [Prospects and obstacles to the economic and trade relations between Ukraine and China]. 中国商论 - China Journal of Commerce, 2017, No. 3, pp. 71-73 [in Chinese].
张弘 Zhang Hong. 中国与乌克兰"一带一路"合作的风险与应对 [The risks and countermeasures of the "One belt is one way" cooperation between China and Ukraine]. 和平与发展 - Peace and Development, 2017, No. 4, pp. 110-122, 128 [in Chinese].
Golubtsova Yu.V. Tendentsii razvitiya vneshnei torgovli Ukrainy posle vstupleniya v VTO [Trends in development of Ukraine's foreign trade after accession to the WTO]. Molodoi uchenyi - Young Scientist, 2013, No. 3, pp. 209-212, available at: moluch.ru/archive/50/6221/ [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.