ЛІСОВІ РЕСУРСИ: ТАКСАЦІЙНІ ПОКАЗНИКИ ЇХ ОБЛІКУ І ВИКОРИСТАННЯ У СИСТЕМІ ЕКОНОМІКИ ЛІСОГОСПОДАРСЬКОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
DOI:
https://doi.org/10.15407/economyukr.2018.04.076Ключові слова:
деревина; запас; земля; компонент; ліс; система; об-лік; екологАнотація
Висвітлено короткий нарис розвитку лісівництва в Україні та його реформування в останні роки. Зокрема, розглянуто його становлення по Київській губернії з часів започаткування лісівництва як галузі рослинни-цтва. Те саме стосується ХХ ст., з наголошенням на змінах економічної ефективності лісівництва впродовж його другої половини. Проаналізова-но основоположні таксаційні терміни «ліс», «лісовий фонд», «лісокорис-тування», їх визначення і відповідність стандартам європейського лісів-ництва. Здійснено їх порівняння за описом у країнах колишнього Союзу РСР і в законодавстві ЄЕК/ФАО. Доведено, що найбільш повним і зрозу-мілим для визначення змісту землекористування є термін «ліс» в описі ЄЕК/ФАО: «Ліс – це земля». Точніше – землі лісові. Такий опис включає усі найбільш характерні компоненти ЛЕС, хоч і не вживає цього терміна. Без запровадження терміна «компонент» поняття «ліс» як об’єкт обліку і спостереження залишається двозначним, мало визначеним, нібито за ча-сів зародження лісівництва як галузі рослинництва та відсутності належ-ним чином освічених спеціалістів. Для обговорення і прийняття пропону-ється використовувати опис терміна «ліс» = «землі лісові» стосовно до його змісту першого рівня за ССКЗ ЄЕК/ФАО ООН як найбільш прави-льний, дещо уточнивши його за кількісними показниками вітчизняної практики лісівництва та лісовпорядкування, і визначати їх за пропонова-ною формулою.
Особливо відзначимо, що оцінка динаміки таксаційних показників стану категорії «землі лісові» повинна знаходити предметне та цільове за-стосування при розробці проектів лісогосподарських заходів і формуван-ня стійких ЛЕС з урахуванням норм охорони навколишнього середовища.
Посилання
Vorob'ev G.I., Anuchin N.P., Artsybashev E.S. et al. Lesnoe Khozyaystvo SSSR [Forestry of the USSR]. Moscow, Forest industry, 1977 [in Russian].
Bobko A.M. Novi shlyakhy pidvyshchennya intensyfikatsii lisovoi ekonomiky Ukrainy [New ways to increase intensification of Ukraine's forest economy]. Lisovyi zhurnal - Forestry Journal, 1994, No. 4, pp. 30-34 [in Ukrainian].
Drebot O.I. Instytutsionalizatsiya Lisovoho Sektora Ekonomiky v Konteksti Staloho Rozvytku Ukrainy [Institutionalization of the Forest Sector of the Economy in the Context of Sustainable Development of Ukraine]. Kyiv, DIA, 2012 [in Ukrainian].
Schuck A., Päivinen R., Hytönen T., Pajari B. Compilation of forestry terms and definitions. European Forest Institute Internal Report No. 6, 2002, pp. 1-48, available at: www.efi.int/files/attachments/publications/ir_06.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.