ЧОМУ ЗНОВУ НАСТАВ ЧАС ПОЧИНАТИ СПОЧАТКУ?
Анотація
На зламі тисячоліть перехід у країнах з домінуючим плановим детермінізмом до ринкової системи господарювання є дещо більшим, ніж просто економічний експеримент, оскільки це є трансформація суспільного життя в усіх його соціально-політичних структурах. У підсумку наслідки ринкової революції виявилися катастрофічними. Багато в чому це стосується і України, економіка якої за чверть століття так і не змогла відновитися до рівня 1990 р. Водночас Захід, на ринкові засади функціонування якого ми орієнтувалися в ході реформ, охопила криза системного характеру. Наслідком цього стало, перш за все, домінування в кінцевому розумінні парадигми глобального корпоративізму, для якого головною ідеологією є ринковий фундаменталізм, що веде до зростаючої соціальної нерівності.
Нині прихід до влади нового президента США та оголошена ним стратегія розвитку для Америки багато в чому означають початок нового повороту у світовій, перш за все економічній, політиці з наслідками, які можуть у разі її успішної реалізації істотно змінити стан справ насамперед на світових ринках, але не тільки. Відповідні зміни відбуваються і в ЄС.
В Україні теж необхідно вирішити існуючі суперечності, оскільки багато країн уже ведуть пошуки адекватної реакції на очікувані зміни. Ми маємо дати відповідь на ці виклики, які зумовлюють відповідну реакцію в економічній політиці – «почати все спочатку». З урахуванням цього Інститут економіки та прогнозування НАН України проводить необхідні дослідження, оскільки, розпочинаючи реформи і рухаючись у напрямі європейського вибору, згідно з правилами, ми маємо приймати як даність існуючі в ЄС підходи
Посилання
Brenner R. Ekonomika Global’noi Turbulentnosti: Razvitye Kapitalisticheskie Ekonomiki v Period ot Dolgogo Buma do Dolgogo Spada, 1945–2005 [The Economics of Global Turbulence. The Advanced Capitalist Economies from Long Boom to Long Downturn, 1945–2005]. Moscow, PH of High School of Economics, 2014 [in Russian].
Toffler A. Shok Budushchego [Future Shock]. Moscow, PH AST, 2002 [in Russian].
Toffler A. Tret’ya Volna [The Third Wave: The Classic Study of Tomorrow]. Moscow, PH AST, 1999 [in Russian].
Mekhanik A. “Inoe” vse-taki dano ["Other" is still given]. Ekspert – Expert, 2017, No. 7 (1017), pp. 39–40 [in Russian].
Tugan-Baranovsky M.I. Ocherki iz Noveishei Istorii Politicheskoi Ekonomii i Sotsializma, T. 1, v: Izbrannye Sochineniya v 2 t. [Essays from the Modern History of Political Economy and Socialism, Vol. 1, in: Selected Works, in 2 vol.]. L.I. Dmitrichenko (Ed.). Donetsk, Donetsk SUET, 2004 [in Russian].
Heyets V.M., Nebrat V.V., Suprun N.A., Tarasevych V.M. et al. Tuhan-Baranovs’kyi M.I. – Vchenyi, Gromadyanyn, Derzhavotvorets’ [Tugan-Baranovsky M.I. – Scientist, Citizen, Statesman]. Kyiv, Naukova dumka, 2015 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.