ЕКОНОМІКА ЛІСІВНИЦТВА І ПРОБЛЕМИ ЙОГО РЕФОРМУВАННЯ В УКРАЇНІ
Ключові слова:
бюджет, землекористування, категорія, ліс, облік, таксація, управлінняАнотація
В Україні розпочався новий етап у реформуванні лісового господарства, але, як завжди, без належного опрацювання. Посилання на оприлюднені в Інтернеті Концепцію реформування або Стратегію збалансованого розвитку лісового та мисливського господарства України на період до 2020 року як на нормативно-правові акти слід сприймати вкрай сумнівними.
У статті висвітлено порівнянні фінансові показники за видатками на лісове господарство та доходами до державного і місцевих бюджетів за останні роки і ХХ ст. Головною продукцією колишнього і сучасного лісівництва є деревина, а об’єктом праці – земля, тобто землекористування. Саме щодо цього терміна довгий час ведеться полеміка в публічних джерелах наукової інформації, проте органи влади, посилаючись на Лісовий кодекс України, підмінили його на термін «лісокористування», що не відповідає ні складу лісогосподарського виробництва, ні об’єкту праці в галузі лісівництва. Рано чи пізно виконавчим органам державної влади доведеться усвідомити істотну відмінність ідентифікованого господарювання на землі від загальнодержавного, тобто знеособленого, а також зрозуміти, що об’єктом праці для лісівництва є земля (земельна ділянка), за користування якою необхідно завжди здійснювати рентну плату. Саме за користування земельними угіддями, а не за лісові матеріали, кількість і якість яких залежать від мистецтва господарювання. Це також необхідно для того, щоб використання деревини і вироблених з неї лісових матеріалів перестало «живити» тіньові схеми їх продажу. До того ж сам фізіологічний процес нарощування деревини є одним з найважливіших факторів коагуляції вуглецю і одним з факторів його зменшення у складі повітря. Реформуванню галузі лісівництва на ринкових засадах має передувати вдосконалення лісового законодавства.
Посилання
Bobko A.M. Ekonomіka lisivnytstva pochynaet’sya z vykorystannya zemel’nykh ugid’ za pryznachennyam [The economy of forestry starts from the use of lands areas by their purpose]. Ekonomika Ukrainy – Economy of Ukraine, 2014, No. 5, pp. 80–92 [in Ukrainian].
Furdychko O., Bobko A. Zemli Ukrainy i problemy obliku vykorystannya lisovykh zemel’ i lisovykh ekosystem [Ukraine’s lands and the problems of account for the use of forest lands and forest ecosystems]. Zemlevpor. Visn. – Land Utiliz. Bull., 2012, No. 7, pp. 23–28 [in Ukrainian].
Furdychko O.I., Bobko A.M. Zemli lisovi yak ob’ekt pratsi ta ekologichnykh sposterezhen’ u lisivnytstvi [Forest lands as an object of labor and ecological observations in the forestry]. Visn. Agr. Nauky – Bull. of Agr. Sci., 2013, No. 7, pp. 60–64 [in Ukrainian].
Chechelyuk P. Vremennaya vlast’ mozhet speshno otdat’ ukrainskii les na razgrablenie [Temporary power can hastily give the Ukrainian forest for the plunder]. Zerkalo Nedeli – Week’s Mirror, January 30, 2016, p. 9 [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.