ЕКОНОМІКА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ У ЛІСІВНИЦТВІ ТА ЛІСОПРОМИСЛОВІЙ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ
Ключові слова:
деревина, землекористування, земля, категорії, ліс, матеріали, природокористуванняАнотація
Досліджується термін «природокористування» в його прикладному значенні «об’єкт праці» в галузі лісівництва і в тісному зв’язку з лісопромисловою діяльністю. Висвітлюється, що чинні нормативно-правові акти з лісівництва і публічний дискурс спрямовуються не на їх предметний зміст у сфері природокористування, а більше на використання лісових ресурсів. Отже, використання мінерально-сировинних ресурсів, які є невідновлюваними за економічним змістом, прирівнюється до лісокористування, хоча фізичні обсяги вирощування деревини, її вилучення та реалізації, є відновлюваними і легко вимірюються кількісними показниками. Облікова категорія земельних ресурсів «землі лісові та інші лісисті», за Державним земельним кадастром України (ДЗКУ), на 1 січня 2014 р. становила 10624 тис. га, або 17,6% площі території. Це є досить потужним ресурсом для розвитку лісівництва, продуктивного і прибуткового землекористування, хоча у складі ДЗКУ вона має назву «ліси та інші лісовкриті площі», з чого випливає, що об’єктом праці, отже, і фіскальної плати, є не земля, а ліс.
У складі обліку земельних ресурсів облікової категорії «землі лісогосподарського призначення» немає належної диференціації. Так, у межах рядка «лісогосподарські підприємства» зведено дані за землекористувачами з різним за змістом їх еколого-економічним призначенням. Останнє виключає їх прикладне використання для зваженої оцінки і прийняття організаційно-технічних рішень щодо господарювання, в тому числі для інтенсифікації лісогосподарського виробництва і суміжного розвитку лісопромислової галузі. Таким чином, удосконалення змісту природокористування в галузі лісівництва потребує прикладного осмислення та уточнення земельного, лісового і податкового законодавства щодо його ефективного здійснення і фінансування.
Посилання
Shuck A., Paivinen R., Hytonen T., Pajari B. Compilation of forestry terms and definitions, available at: www.efi.int/files/attachments/publications/ir_06.pdf.
Drebot O.I. Instytutsionalizatsiya Lisovogo Sektora Ekonomiky v Konteksti Stalogo Rozvytku Ukrainy [Institutionalization of Economy’s Forest Sector in the Context of Ukraine’s Sustainable Development]. Kyiv, DIA, 2012 [in Ukrainian].
Furdychko O.I. Ekologichni Osnovy Zbalansovanogo Rozvytku Agrosfery v Konteksti Evropeis’koi Integratsii Ukrainy [Ecological Foundations of the Balanced Development of the Agrosphere in the Context of Ukraine’s European Integration]. Kyiv, DIA, 2014 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.