Кінець епохи колоніалізму як чинник європейської політики Великобританії (1940–1950-ті рр.)

Автор(и)

  • Андрій Грубінко Західноукраїнський національний університет, Тернопіль, Україна https://orcid.org/0000-0002-4856-5831
  • Наталія Буглай Миколаївський національний університет ім. В.О.Сухомлинського, Миколаїв, Україна https://orcid.org/0000-0002-0674-4313

DOI:

https://doi.org/10.15407/uhj2020.05.103

Ключові слова:

колоніалізм, деколонізація, Британська імперія, Великобританія, європейська політика, європейська інтеґрація, ЄЕС

Анотація

Мета статті – показати особливості впливу завершення епохи колоніалізму повоєнного періоду на формування своєрідної позиції Великобританії у системі європейської політики в 1940–1950-х рр.

Методологію дослідження сформували принципи історизму, системності, загальнонаукові методи логіки, компаративного аналізу, спеціально-історичні методи (історіографічного аналізу, історико-системний, хронології, історико-генетичний, ретроспективного аналізу, порівняльно-історичний).

Наукова новизна полягає в дослідженні взаємовпливу процесів формування та реалізації зовнішньої політики Великобританії в повоєнні десятиліття на її двох невід’ємних напрямах – відносини з постімперським світом (Співдружність націй) та європейськими інтеґраційними структурами. Розглянуто процеси трансформації системи володінь Британської імперії у Співдружність, яка стала одним із головних факторів впливу на процес залучення країни до європейської інтеґрації. Проаналізовано особливості формування позиції щодо європейської інтеґрації у вказаний період.

Висновки. Великобританія вписала у всесвітню історію яскравий приклад трансформації системи колоніалізму у формат Співдружності націй. Успіх деколонізації в перші повоєнні десятиліття, що великою мірою став можливим завдяки активній підтримці двох нових провідних світових держав – США і СРСР, та через занепад Великобританії, визначив її нове становище в міжнародній політиці. Тому повоєнний період 1940–1950-х рр. для країни пройшов під знаком пошуків оновленої моделі зовнішньої політики, у процесі формування якої започатковано процес посилення європейського напрямку та послаблення ролі колишніх імперських володінь. Як і в перші повоєнні десятиліття, коли Великобританія поступилася пріоритетом системи постколоніального впливу на користь європейській інтеґрації, так і у сучасних умовах добровільної відмови від участі в ній шляхом виходу з ЄС, правлячі еліти намагаються відродити колишню велич держави. Однак історичний досвід 1940–1950-х рр. показує, що у процесі досягнення ґлобальних завдань Лондону не варто забувати про реґіональний тил у вигляді об’єднаної Європи, котрий не втрачає актуальності як територія інтересів британської міжнародної політики та економіки.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-19

Як цитувати

Грубінко, А., & Буглай, Н. (2024). Кінець епохи колоніалізму як чинник європейської політики Великобританії (1940–1950-ті рр.). Український історичний журнал, (5), 103–119. https://doi.org/10.15407/uhj2020.05.103

Номер

Розділ

ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ

##category.category##