СПІЛЬНА АГРАРНА ПОЛІТИКА ЄС НА 2023–2027 рр.: АМБІЦІЇ І РЕЛЕВАНТНІСТЬ ЦІЛЯМ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.11.076

Анотація

Здійснено системний аналіз еволюції змісту, завдань, методологічних принципів формування та інструментів реалізації САП ЄС. Визначено ключові принципи модернізації європейської аграрної політики для програмного періоду 2023–2027 рр., а саме екологічність, справедливість, конкурентоспроможність, на основі яких реалізовуватимуться політичні реформи, спрямовані на підтримку переходу до сталого сільського і лісового господарства. Ідейною основою нового етапу реалізації САП ЄС є: визнання потреб і очікувань європейців як ключової цінності процесу політикотворення, забезпечення багатофункціональності сільськогосподарського виробництва, відповідність трьом вимірам сталості – соціальному, економічному й екологічному. Таргетування нової моделі САП ЄС, а також дизайн системи дій з її реалізації підкреслюють традиційну винятковість ролі фермерів як стейкхолдерів сільського розвитку, управління локальними ресурсами, забезпечення продовольчої безпеки і реалізації суспільних потреб населення країн-членів.
Встановлено комплементарний характер джерел формування фінансових ресурсів САП ЄС, які в перспективі направлятимуться на підтримку доходів фермерів, ринкові заходи й стимулювання сільського розвитку. Задекларована відданість ЄС глобальним Цілям сталого розвитку в площині модернізації аграрної політики трансформується в політичні дії, спрямовані на захист навколишнього природного середовища і протидію змінам клімату завдяки запровадженню програм екологізації сільськогосподарського виробництва, розширення взаємозв’язку між прямими виплатами і правилами озеленення. Крім екологічно орієнтованої ідеології ЦСР, САП ЄС на 2023–2027 рр. сповідує і популяризовані на глобальному рівні соціальні цінності, зокрема гендерну рівність, суспільну взаємодію і партнерство, розвиток людського капіталу та ін.

Біографії авторів

Тетяна ЗІНЧУК , Поліський національний університет

професор, доктор економічних наук,

завідувачка кафедри міжнародних економічних відносин та європейської інтеграції

Research ID : V-8857-2017

Google Scholar : https://scholar.google.com.ua/citations?user=ZcNCvh0AAAAJ&hl=uk

Наталія КУЦМУС, Поліський національний університет

доктор економічних наук,

професорка кафедри міжнародних економічних відносин та європейської інтеграції

Research ID : ABB-9484-2020

Google Scholar : https://scholar.google.com.ua/citations?user=2ScOmqsAAAAJ&hl=ru

##submission.downloads##

Опубліковано

22.01.2024

Як цитувати

ЗІНЧУК , Т., & КУЦМУС, Н. (2024). СПІЛЬНА АГРАРНА ПОЛІТИКА ЄС НА 2023–2027 рр.: АМБІЦІЇ І РЕЛЕВАНТНІСТЬ ЦІЛЯМ СТАЛОГО РОЗВИТКУ. Економіка України, 66(11(744), 76–96. https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.11.076

Номер

Розділ

Економіка агропродовольчої сфери і розвиток сільських територій