ФОРМУВАННЯ ПРОФІЛЮ СТРАТЕГІЧНО ВАЖЛИВИХ ВИДІВ ПРОМИСЛОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ (ПОГЛЯД НА ПЕРСПЕКТИВУ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.09.003

Ключові слова:

повоєнне відновлення; Європейський економічний простір; науковий супровід; подолання периферійності; новітні технології; високотехнологічна діяльність; ядерні технології; малі модульні реактори; металевий титан; алюміній; важке енергомашинобудування

Анотація

Дана стаття є логічним продовженням попередньої публікації, у якій було розглянуто питання формування стратегічно важливих видів промислової діяльності в Україні в ретроспективі останніх 30 років. На основі проведеного аналізу розвитку вітчизняної промисловості були виокремлені проблемні питання, ступінь нагромадження яких у ретроспективі має важливе значення для прогнозних оцінок і завдань на перспективу з урахуванням втрат і загроз, що мали і  мають місце у 2022–2023 рр., в умовах війни.

Проаналізовано так звані «домашні завдання» економічної політики України, які в першу чергу пов’язані з уже підписаним меморандумом України з МВФ і які доповнено завданнями, спрямованими на формування внутрішніх фінансових ресурсів для повоєнного відновлення, що є важливою складовою досягнення економічної самодостатності й стратегічної значущості економіки України. Окреслено напрям трансформації системи управління економікою України в повоєнний період з огляду на перспективи її входження до складу ЄС; розвинуто положення щодо зміцнення енергетичного сектору України відповідно до напрямів розвитку ядерної енергетики як одного з видів промислової діяльності, який у майбутньому може діяти на високотехнологічній основі, що визначається у світі як така, що відповідає низьковуглецевій стратегії розвитку економіки в глобальному вимірі.

Викладено результати обґрунтування окремих видів промислової діяльності, що мають високий ступінь наукового супроводу і можуть розвиватися на новітній технологічній основі національного надбання, розбудові яких сприятиме вмонтування промисловості України в глобальні технологічні ланцюги. Останні вимагають розвитку атомної енергетики, титаново-літієвої та алюмінієвої галузі промисловості, важкого енергомашинобудування, чорної металургії на базі нових технологій, виведення нових високоврожайних, стійких до засухи і шкідників сортів сільськогосподарських рослин, поглибленої переробки сільськогосподарської продукції для виробництва продуктів харчування.

Посилання

Mineral resources of Ukraine. Yearbook 2021. S.I. Prymushko, V.F. Velychko (Eds.). Kyiv, 2021. URL: geoinf.kiev.ua/wp/wp-content/uploads/2021/11/m_r_2021.pdf [in Ukrainian].

Heyets V.M. Instability and economic growth. Kyiv, 2000 [in Ukrainian].

Bublyk Ye. Strengthening foreign exchange regulation in Ukraine amid the escalation of hostilities. Economy of Ukraine, 2022, No. 10, pp. 35-50 [in Ukrainian].

doi.org/10.15407/economyukr.2022.10.035

##submission.downloads##

Опубліковано

29.02.2024

Як цитувати

ГЕЄЦЬ, В. (2024). ФОРМУВАННЯ ПРОФІЛЮ СТРАТЕГІЧНО ВАЖЛИВИХ ВИДІВ ПРОМИСЛОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ (ПОГЛЯД НА ПЕРСПЕКТИВУ). Економіка України, 66(9 (742), 3–29. https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.09.003

Номер

Розділ

без розділу