УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ ДЕРЖАВИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.01.020

Ключові слова:

державний бюджет; місцеві бюджети; зведений бюджет; видатки бюджету; дефіцит; державний борг; фінансові ресурси

Анотація

Проаналізовано прийняті в умовах воєнного стану законодавчі, нормативно-правові акти, що регулюють питання наповнення бюджетів і використання фінансових ресурсів. Встановлено, що у вересні порівняно з березнем 2022 р. дефіцит по зведеному і державному бюджетах зріс у декілька разів.

Аналіз джерел і структури видів находжень і напрямів витрачання видатків державного і місцевих бюджетів за дев’ять місяців 2022 р. за галузями, у тому числі в розрізі бюджетних програм, показав, що найбільше видатків державного бюджету здійснено на потреби обороноздатності країни, соціальне забезпечення населення, реалізацію державою своїх основних функцій, зокрема, щодо підтримання громадського порядку, безпеки і виконання повноважень судової гілки влади. На місцеві бюджети покладено забезпечення проведення освітнього процесу та фінансування всього житлово-комунального господарства країни.

Для суттєвого підвищення ефективності й результативності використання фінансових ресурсів держави запропоновано впроваджувати нові методолого-організаційні підходи в управлінні бюджетними видатками. Зазначено, що в умовах війни не можна оперувати старими організаційними формами, методологічними підходами, які не лише не відповідають вимогам ринкових відносин, у тому числі щодо забезпечення ефективності управління і використання фінансових ресурсів, а й залишаються чинником небезпеки, деформації виконання завдань усієї системи державного управління. У цій ситуації з’являється можливість розпочати реформування, застосувати дієвіші методи, принципи, способи методолого-організаційного забезпечення діяльності кожної бюджетної, і не тільки, установи чи організації. Це стосується як головного розпорядника бюджетних коштів, так і розпорядника нижчого рівня, одержувачів бюджетних коштів, тобто від міністерства до будь-якої іншої установи чи організації з метою проєктування нової організаційної системи управління на основі системного підходу до управління й використання видатків бюджету для підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, покращення результативності фінансово-бюджетної та економічної політики держави.

Посилання

Theory of Finance. V.M. Fedosov, S.I. Yuriy (Eds). Kyiv, 2010 [in Ukrainian].

Pavlyuk K.V. Financial resources of the state. Kyiv, 2010 [in Ukrainian].

Koval Yu. Financial resources of the state as a basis for the formation of state budget revenues. Ukrainian science: past, present, future, 2012, Vol. 17, pp. 57-63. URL: http://library.wunu.edu.ua/images/stories/naukovi%20zhurnaly/ukrainska%20nauka/2012/ukrnauka_17_2012.pdf [in Ukrainian].

Vasylyk O.D. Theory of Finance. Kyiv, 2003 [in Ukrainian].

Zahorodniy A.H., Voznyuk H.L. Financial and economic dictionary. Lviv, 2005 [in Ukrainian].

Kucher H.V. State financial resources. Kyiv, 2018 [in Ukrainian].

Nieizviestna O., Hryhoruk A., Lytvyn L. Modern instruments for supporting the financial stability of Ukraine in conditions of wartime. Economy and Society, 2022, Vol. 39. URL: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/26285/1/ertyui.pdf [in Ukrainian].

Radionov Yu. Public finance in ensuring stability of the country’s financial system. Economy of Ukraine, 2022, No. 9, pp. 77-98 [in Ukrainian].

Zahorskyi V. Debt policy: concepts and realities. Economist, 2006, pp. 24-26 [in Ukrainian].

Mazaraki A.A., Melnyk T.M., Yukhymenko V.V. et al. Economic sovereignty of Ukraine. Kyiv, 2015 [in Ukrainian].

Radionov Yu.D. Methodological and organizational approaches to ensure the efficiency of management and use of budget expenditures. Finance of Ukraine, 2022, No. 5, pp. 7-28 [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

30.05.2024

Як цитувати

РАДІОНОВ, Ю. (2024). УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ ДЕРЖАВИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ. Економіка України, 66(1(734), 20–43. https://doi.org/10.15407/economyukr.2023.01.020

Номер

Розділ

Фінанси. Податки. Кредит