«ТРУДНОЩІ ПЕРЕКЛАДУ», АБО ІСНУЮЧІ ПІДХОДИ ДО СПІВПРАЦІ З МВФ ТА РЕАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.15407/economyukr.2019.05.019Ключові слова:
Міжнародний валютний фонд; співробітництво; уряд; міжнародні кредитиАнотація
Україна стала членом МВФ у вересні 1992 р., невдовзі після проголошення незалежності у 1991 р. Проте насправді шлях до МВФ був значно довшим, оскільки він починався з моменту створення Фонду як спеціалізованої установи ООН, засновником якої також була Україна. За період членства наша країна неодноразово зверталася до МВФ за різною допомогою – як технічною, так і фінансовою. Утім, в Україні існує нерозуміння завдань і порядку функціонування Фонду (і серед пересічних громадян, і в колі політиків), що вимагає пояснень з тим, щоб зруйнувати певні міфи в цьому питанні.
Перший з міфів стверджує, що МВФ виконує роль глобального «тіньового уряду», тоді як насправді це організація, в якій усі члени (в тому числі Україна) можуть і повинні відігравати відповідну роль. У зв’язку з цим істотно зростає роль економічної дипломатії в налагодженні відносин як з МВФ, так і з окремими його членами. При цьому МВФ – це не «міжнародний банк», який намагається отримати від країн великі проценти, а, скоріше, міжнародна «каса взаємодопомоги», якою потрібно вміти користуватися. Проте відсутність кредитних програм з країною-членом – зовсім не обов’язково є поганим сигналом для неї. Багато країн вдало реформували свої економіки без отримання фінансової допомоги з боку МВФ.
Важливо розуміти, що МВФ не нав’язує свої умови кредитування, а бере до відома ту програму, яку насправді розробляє (принаймні, має розробляти) уряд країни-реципієнта. Нарешті, МВФ співпрацює не тільки з урядами країн-членів, але й з інститутами громадянського суспільства. Звісно, якщо вони здатні відповідним чином впливати на свої уряди.
Отже, вірне розуміння правил Фонду – зафіксованих у численних документах – може допомогти значно підвищити ефективність відносин України з МВФ.
Посилання
Mikesell R.F. The Bretton Woods Debates: A Memoir. Princeton, Princeton University, 1994.
Voinovich V.N. Antisovetskii Sovetskii Soyuz [Anti-Soviet Soviet Union]. Moscow, Materik, 2002 [in Russian].
James H. International Monetary Cooperation since Bretton Woods. New York, International Monetary Fund Oxford University Press, 1996.
Griffith-Jones S. The Role and Resources of the Fund. Problems of International Money. M. Posner (Ed.). Washington, D.C., IMF, 1986.
Kuznetsov V. Otnosheniya Rossii s MVF [Relations between Russia and the IMF]. Mirovaya ekonomika i mezhdunarodnye otnosheniya - World Economy and International relations, 2002, No. 7, pp. 46-52 [in Russian].
Hawrylyshyn B. Zalyshayus' ukraintsem [I remain Ukrainian]. Kyiv, Pul'sary, 2012 [in Ukrainian].
Thirkell-White B. The IMF and the Politics of Financial Globalization. Basingstoke, Palgrave Macmillan, 2005.
doi.org/10.1057/9780230514089
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.