ВПЛИВ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ НА БАЛАНСОВУ ВАРТІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА

Автор(и)

  • Валентина ОРЛОВА Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Софія КАФКА Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу https://orcid.org/0000-0002-6031-383X

DOI:

https://doi.org/10.15407/economyukr.2018.04.055

Ключові слова:

облікова політика; фінансова звітність; оцінка; господарська операція; об’єкт обліку; достовірність інформації; бухгалтерській облік; теперішня вартість; довгострокові зобов’язання; необоротні активи

Анотація

Зміст і призначення бухгалтерського обліку – виявлення, вимірювання, реєстрація, накопичення, узагальнення, зберігання та передання інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття управлінських рішень. Господарські операції відображаються в цінах на момент їх здійснення, що забезпечує достовірне визначення фінансового результату діяльності підприємства за той чи іншій період у цінах того періоду. Проте на його фінансовий стан впливають й інші умови: інвестиційна привабливість підприємства, позиція на ринку, інфляція, надзвичайні події тощо, у результаті чого може змінюватися ціна об’єктів обліку. З’ясовано, чи доцільно відображати такі зміни на рахунках бухгалтерського обліку.
Досліджено особливості впливу облікової політики на вартість підприємства, виявлено та запропоновано розв’язання проблемних аспектів оцінювання окремих об’єктів обліку, зокрема, це стосується порядку відображення переоцінок на рахунках бухгалтерського обліку і представлення інформації про них у фінансовій звітності як джерела інформації про вартість підприємства.
Існує ряд методик щодо оцінки вартості підприємства, серед яких головною є оцінка на основі даних фінансової звітності, а саме балансу (так звана балансова вартість). Встановлено, що в сучасних умовах господарювання і ведення бізнесу облікова політика є вагомим інструментом управління не тільки обліком, але й результатами фінансово-господарської діяльності та вартості підприємства. Для забезпечення користувачів інформацією щодо реальної вартості активів, зобов’язань і капіталу статті бухгалтерського балансу на дату звітності за необхідності треба переоцінювати, а результати подавати у звіті про фінансовий стан. Різницю між даними бухгалтерського балансу і звіту про фінансовий стан слід розкривати в примітках до фінансової звітності.

Посилання

Koryahin M.V. Bukhhalters'kii Oblik u Systemi Upravlinnya Vartistyu Pidpryemstva: Teoretyko-Metodolohichni Kontseptsii [Accounting in the System of Management of the Value of Enterprise: Theoretical and Methodological Concepts]. Lviv, LKA, 2012 [in Ukrainian].

Kulyk V.A. Oblikova Polityka Pidpryemstva: Nabutyi Dosvid ta Perspektyvy Rozvytku [Accounting Policies of Enterprise: Experience Gained and Development Prospects]. Poltava, RVV PUET, 2014 [in Ukrainian].

Storozhuk T.M. Teoretyko-Metodologichni Aspekty Formuvannya Oblikovoi Polityky Pidpryemstv [Theoretical and Methodological Aspects of Formation of Enterprise Accounting Policies]. Irpin, National University of the STS of Ukraine, 2011 [in Ukrainian].

Pushkar M.S., Shchyrba M.T. Teoriya i Praktyka Formuvannya Oblikovoi Polityky [Theory and Practice of Accounting Policy Formation]. Ternopil, Kart-blansh, 2010 [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

10.10.2024

Як цитувати

ОРЛОВА , В., & КАФКА , С. (2024). ВПЛИВ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ НА БАЛАНСОВУ ВАРТІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА . Економіка України, 61(4(677), 55–62. https://doi.org/10.15407/economyukr.2018.04.055

Номер

Розділ

Фінанси. Податки. Кредит