ЕКОЛОГІЧНЕ ОПОДАТКУВАННЯ: НЕОБХІДНІСТЬ АБО ПОДАТКОВИЙ І ПОЛІТИЧНИЙ ТИСК

Автор(и)

  • Оксана ГАРКУШЕНКО Інститут економіки промисловості НАН України

Ключові слова:

екологічне регулювання економіки, екологічні податки, політичний тиск, податковий тиск, міжнародні відносини

Анотація

Стрімкий розвиток промисловості та збільшення чисельності населення зумовили різке зростання рівня антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище (НПС). Для подолання даної проблеми такі організації, як ООН, Greenpeace та ін., наголошують на необхідності екологічного регулювання економіки, зокрема, шляхом застосування екологічних податків. Проте платники цих податків розцінюють їх як збільшення податкового тиску. А в умовах глобалізації та інтеграційних процесів використання країнами екологі-чних податків та їх ставки набувають політичного забарвлення і можуть стати аргументом у боротьбі національних виробників і ТНК з національними урядами.
У наукові літературі такі питання є недостатньо дослідженими, тому мета статті – проаналізувати, за яких умов екологічні податки можуть стати інструментом політичного та податкового тиску, а також наголосити на необхідності їх використання з огляду на укладені міжнародні угоди, економічну, екологічну ситуацію та можливості транскордонного забруднення.
Встановлено, що про політичний і податковий тиск у контексті застосування екологічних податків може йтися у трьох випадках:
1) тиск великого промислового капіталу на уряд з метою зменшення податкових зобов’язань першого;
2) тиск уряду на забруднювачів у випадку досягнення техніко-технологічного ліміту зменшення забруднення, коли подальше поліпшення стану НПС неможливе без істотних проривів у фундаментальних науках та проведення тривалих і затратних досліджень у прикладних науках;
3) вимоги країн – лідерів у екологічному регулюванні економіки та світового співтовариства щодо запровадження екологічних податків і ставок цих податків до менш «екологічно-свідомих» країн.
Одночасно доводиться, що в Україні, зважаючи на існуючий стан НПС, ситуацію з екологічними податками та наміри інтегруватися до ЄС, є резерви для підвищення ставок екологічних податків, а твердження про існування політичного та податкового тиску екологічних податків, на нашу думку, є необгрунтованим.
Для поліпшення стану НПС в Україні з урахуванням економічного розвитку країни та вимог Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС запропоновано комплекс рекомендацій з удосконалення екологічного оподаткування.

Посилання

Veklіch O.A. Pervye itogi finansovo-byudzhetnoi detsentralizatsii ekologicheskogo nalogooblozheniya [First results of fiscal decentralization of environmental taxation]. Ekonomika Ukrainy – Economy of Ukraine, 2016, No. 3, pp. 60–74 [in Russian].

Mishchenko V.S. Ukreplenie bazy ekologicheskogo nalogooblozheniya v Ukraine: metodologiya i praktika [Strengthening the environmental taxation base in Ukraine: methodology and practice]. Ekonomika Ukrainy – Economy of Ukraine, 2016, No. 3, pp. 75–87 [in Russian].

Heine D., Norregaard J., Parry I. Environmental tax reform: principles from theory and practice to date. IMF Working Paper, 2012, No. WP/12/180.

Garkushenko O.N. Sostoyanie i perspektivy primeneniya ekologicheskikh nalogov v Ukraine [The state and perspectives of the application of environmental taxes in Ukraine]. Ekonomika Promysl. – Econ. of Industry, 2013, No. 3, pp. 37–46 [in Russian].

Grossman G.M., Krueger A.B. Environmental impacts of a North American free trade agreement. National Bureau of Economic Research Working Paper, 1991, No. 3914.

Simon J. Neischerpaemyi Resurs [The Ultimate Resource]. Chelyabinsk, Sotsium, 2009 [in Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

19.10.2024

Як цитувати

ГАРКУШЕНКО , О. (2024). ЕКОЛОГІЧНЕ ОПОДАТКУВАННЯ: НЕОБХІДНІСТЬ АБО ПОДАТКОВИЙ І ПОЛІТИЧНИЙ ТИСК. Economy of Ukraine, 59(11(660), 83–90. вилучено із https://nasu-periodicals.org.ua/index.php/economyukr/article/view/2016-11-7

Номер

Розділ

Економічні проблеми природокористування