ФУНКЦІОНАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СИСТЕМИ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
Ключові слова:
страхування депозитів, гарантування банківських вкладів, моральний ризик, фінансова стабільність, банківська паніка, «набіги вкладників», світова фінансова криза, банківський нагляд, явні та неявні системи страхування депозитів, система PayBox, система Risk minimizer, спільне страхуванняАнотація
Виокремлено основні проблеми української системи гарантування вкладів: 1) прогалини в архітектурі системи гарантування, що реалізують невірний посил до вкладників, через хибне визначення цілей та ролі системи гарантування вкладів у національній фінансовій системі; 2) системні прогалини у національній системі забезпечення фінансової стабільності, ускладнені слабким і неефективним банківським наглядом.
Обгрунтовано, що докорінна необхідність страхування депозитів полягає у зменшенні ризику системної банківської кризи, пов’язаної з панічним зняттям коштів з депозитів та руйнуванням платіжної системи. Наголошено на необхідності зміни парадигми Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з касової функції виплат на сприяння уникненню банкрутств банків у межах цілісної системи забезпечення стабільності банківського сектору.
Відзначено особливу необхідність нагляду за системними установами, а також значні загрози неприборканого морального ризику, який в українській банківській системі генерується з боку як вкладників, так і банкірів, що є ключовою проблемою неефективності нинішньої системи страхування банківських вкладів в Україні та суттєво впливає на методи конкурентної боротьби між банками за депозитну базу.
Окреслено основні зміни в системі страхування депозитів у світі в період світової фінансової кризи, що найбільш активно відбулись у формі запровадження додаткових державних гарантій (насамперед, у країнах, що пережили банківські кризи та неявні системи страхування вкладів), і відміни спільного страхування. Відзначено, що попри ефективність у короткостроковому періоді такі дії закладають підвалини суттєвої проблеми відновлення ринкової дисципліни у майбутньому. Також визначено основні напрями, в яких українська система гарантування вкладів вимагає вдосконалення.
На прикладі валютно-банківської кризи 2014 р. підтверджено, що в умовах фінансового стресу та стрімкої девальвації національної валюти розмір гарантованої суми не має визначального значення для стримування паніки вкладників, у результаті чого наголошено на необхідності інтеграції ФГВФО в комплексну систему підтримання фінансової стабільності України.
Посилання
Shy O., Stenbacka R., Yankov V. Limited deposit insurance coverage and bank competition. Finance and Economics Discussion Series, Divisions of Research & Statistics and Monetary Affairs, 2014, No. 2014-53, Federal Reserve Board.
Virchenko V. Vplyv strakhuvannya depozytiv na stabil’nist’ finansovogo rynku [Influence of the insurance of deposits on the stability of a financial market]. Visn. Kyiv. Nats. Univ. im. T. Shevchenka – Bull. of T. Shevchenko Kiev Nat. Univ., 2008, No. 106, pp. 18–20 [in Ukrainian].
Pashneva V. Pravova pryroda strakhuvannya bankivs’kykh vkladiv [Legal nature of insurance of bank deposits]. Uch. Zap. Tavr. Nats. Univ. im. V.I. Vernadskogo. Ser. : Yurid. Nauki – Sci. Rec. of V.I. Vernadskii Tavr. Nat. Univ. Ser. Jurid. Sci., 2011, Vol. 24 (63), No. 2, pp. 110–114 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Економіка України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.