ЖАРОСТІЙКІСТЬ ПОРОШКОВИХ КОБАЛЬТОВИХ СПЛАВІВ, ЗМІЦНЕНИХ КАРБІДАМИ НІОБІЮ АБО ТИТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.15407/scine12.01.005Ключові слова:
сплави кобальту, карбід ніобію, карбід титану, жаростійкість.Анотація
Досліджено характеристики жаростійкості при температурі 1100 °С порошкових кобальтових сплавів, розроблених для захисту бандажних полиць робочих лопаток ГТД від зношування. Сплави отримані методом гарячого пресування порошків кобальту, хрому, алюмінію, заліза, карбіду ніобію або титану з вмістом карбідів в межах від 30 до 70% (об.). Встановлено, що сплави з карбідом титану переважають за жаростійкістю сплави з карбідом ніобію. Суттєвим фактором, який впливає на жаростійкість сплавів, є пористість: з її збільшенням показники знижуються езалежно від виду та вмісту карбіду. Встановлено оптимальний склад порошкових жаростійких сплавів з карбідом титану з температурою плавлення вищою за 1300 °С для застосування в авіаційному двигунобудуванні.
Посилання
Pat. Ukrai’ny N 8240A. Splav na osnovi kobal’ta. Shurin A.K., Dmytrijeva G.P., Cherepova T.S. ta in. [in Ukrainian].
Pat. Ukrai’ny na korysnu model’ N 39450. Splav na osnovi kobal’tu. Shurin A.K., Cherepova T.S., Andrijchenko N.V., Zamkovyj V.Je. [in Ukrainian].
Shurin A.K., Dmitrieva G.P., Matjushenko N.I., Maksjuta I.I., Cherepova T.S. Vysokotemperaturnaja solevaja korrozija kobal’t-karbidnyh jevtekticheskih splavov. Zashhita metallov. 1990, 26(4): 659—661 [in Russian].
Supersplavy II. Zharoprochnye metally dlja ajerokosmicheskih i promyshlennyh ustanovok. Per. s angl. Red. Sims. Ch.T. Moskva: Metallurgija, 1995 [in Russian].
Zharoprochnye splavy na osnove kobal’ta dlja primenenija v gazovyh turbinah. Mater. Sci. and Eng. 1987 — 88. R. 11—19 [in Russian].
Reznik I.D., Sobol’ S.N., Hudjakov V.M. Kobal’t. Moskva: Mashinostroenie. 1995, T. 1. 1996. T.2 [in Russian].
Physical Properties of Materials, Materials Engineering — Materials Selector — 1987. dec. 1986. v. 103. N T — 12. P. 81—83.
Cherepova T.S., Dmytrijeva G.P., Nosenko A.V, Semyrga O.M. Znosostijkyj splav dlja zahystu kontaktnyh poverhon’ robochyh lopatok aviacijnyh dvyguniv vid okyslennja pry vysokyh temperaturah. Nauka innov. 2014, 10(4):22—31 [in Ukrainian].
Vojtovich R.F. Okislenie karbidov i nitridov. Kyiv: Nauk. dumka, 1981 [in Russian].
Jenciklopedija neorganicheskih materialov. Kyiv, 1977. T. 1. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Положення про авторські права Автори, які публікуються у журналі «Наука та інновації», погоджуються на такі умови: Автори зберігають авторські права та надають журналу право першої публікації. Автори можуть вступати в окремі, додаткові договірні угоди для не ексклюзивного розповсюдження надрукованої у журналі «Наука та інновації» версії своєї роботи (статті) (наприклад, розмістити її в інституційному сховищі або опублікувати в своїй книзі), із підтвердженням її первинної публікації у журналі «Наука та інновації». Авторам дозволено розміщувати свою роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їх веб-сайті).
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.