Системний підхід до аналізу явищ інформаційного та кібернетичного просторів
DOI:
https://doi.org/10.15407/dopovidi2020.11.016Ключові слова:
інформаційний простір, кібернетичний простір, складні системи., структурні моделіАнотація
Терміни “інформаційний” та “кібернетичний” простір покладаються в основу визначень інформаційної та кібернетичної безпеки. Актуальним питанням є визначення сутності явищ інформаційного та кібернетичного просторів, яке наразі не має уніфікованого бачення. В статті запропоновано дослідження структури та властивостей інформаційного та кібернетичного просторів, засноване на математичному формалізмі, що відрізняє роботу від попередніх, де відповідні простори розглядались описово. Інформаційний та кібернетичний простори розглянуто як складні системи, до яких застосовано системний підхід. Запропоновано структурні моделі інформаційного та кібернетичного просторів, що складаються з підсистем першого, другого та третього рівнів, а також елементів четвертого рівня. На основі поданих моделей систем проаналізовано показники цілісності та автономності, які дозволяють зробити висновок, що в обох просторах спостерігається в більшій мірі схильність до структурної монолітності, ніж до автономності компонент. Причому кібернетичний простір показує більшу взаємозалежність компонент, порівняно із інформаційним, незважаючи на їх вищу динамічність і менший ступінь прив’язки до реальних об’єктів. По елементах четвертого рівня розраховано коефіцієнт подібності Жаккара, який свідчить про істотну розбіжність між системами інформаційного та кібернетичного просторів. Дескриптивний аналіз елементів інформаційного та кібернетичного просторів показав, що кібернетичний простір на відміну від інформаційного, оперує не лише інформацією, але і даними, які необхідні для підтримки його технологічного функціонування. Іншою відмінною рисою кібернетичного простору є керування інформацією для досягнення певної мети; тоді як інформаційний простір має справу лише із обробкою та зберіганням інформації.
Завантаження
Посилання
Kachynskyy, A. B. (2017). Security of complex systems. Kyiv: Yustion LLC (in Ukrainian).
Bezkorovaynyi, M. M. & Tatuzov, A. L. (2014). Cybersecurity — approaches to defining a concept. Voprosy kiberbezopasnosti, No. 1 (2), pp. 22-27 (in Russian).
Dubov, D. (2014). Cyberspace as a new dimension of geopolitical rivalry. NISS, Кyiv (in Ukrainian).
Korchenko, O. G., Buriachok, V. L. & Hnatuik, S. О. (2013). Cyber security of the state: characteristic features and problematic aspects. Bezpeka Informazii, 19, No. 1, pp. 40-44 (in Ukrainian). https://doi.org/10.18372/2225-5036.19.4697
Marushchak, A. (2009). Regarding the concept of “information resources of the state”. Informazijna bezpeka ljudyny, suspilstva, derzhavy. No. 1 (1), pp. 11-15 (in Ukrainian).
Arkhipov, A. (2016). Prefix cyber-: is everything obvious? Zakhyst informazii. 18, No. 3, pp. 203-209 (in Ukrainian). https://doi.org/10.18372/2410-7840.18.10849
Kachynskyy, A. & Styopochkina, I. (2019). Information and cyberspace as a source of modern threats. Matematychne modeliuvanniia v ekonomitsi, No. 3, pp. 5-17 (in Ukrainian).
Volkova, V. & Denisov, A. (2014). Systems theory and systems analysis. Moscow: Yurayt (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Доповіді Національної академії наук України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.