50-річчя члена-кореспондента НАН України Р.А. Якимчука
Анотація
Відомий вчений у галузі генетики і селекції рослин доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Руслан Андрійович Якимчук народився 16 жовтня 1972 р. в м. Умань на Черкащині. У 1994 р. закінчив Уманський державний педагогічний інститут ім. П.Г. Тичини. У 1997—2000 рр. був аспірантом Інституту фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України. З 2000 р. працював в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини. З 2010 р. — старший науковий співробітник ІФРГ НАН України.
Наукові інтереси Р.А. Якимчука зосереджені на розробленні генетичних основ і методів селекції рослин, створенні високопродуктивних сортів озимої пшениці, дослідженні генетико-фізіологічних основ посухостійкості рослин, ефективності поєднання мутаційної і комбінаційної мінливості з метою генетичного поліпшення продуктивності та якості зерна пшениці, інтенсивності й характеру мутацій, індукованих забрудненням навколишнього середовища мутагенними чинниками. За його участі виконуються дослідження мутагенної активності радіонуклідних забруднень зони відчуження ЧАЕС і територій підприємств уранової промисловості. Гідний послідовник і учень видатного вченого в галузі генетики та селекції рослин, Героя України, академіка НАН України В.В. Моргуна, Р.А. Якимчук зробив вагомий внесок у вивчення генетики пшениці, створення методів селекції, спрямованих на поліпшення її господарсько цінних ознак, дослідження генетичної детермінації ознаки короткостебловості в карликових мутантів, характеру успадкування елементів продуктивності спельтоїдними мутантами, генетичних змін алелів гліадинкодувальних локусів м’якої пшениці, індукованих хронічним впливом мутагенних чинників навколишнього середовища. Особливе значення у його доробку має створення рекомендованого до вирощування у зоні Степу посухостійкого сорту озимої пшениці Благодатна.
Р.А. Якимчук — автор понад 130 наукових праць, у тому числі трьох монографій, співавтор 6 сортів озимої пшениці та низки патентів. Він лауреат премії імені В.Я. Юр’єва НАН України, нагороджений почесними грамотами НАН України, Відділення загальної біології НАН України та МОН України.