75-річчя члена-кореспондента НАН України В.Ю. Слюсарчука
Анотація
24 вересня 2021 р. виповнилося 75 років відомому українському математику, доктору фізико-математичних наук, професору, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженому працівнику освіти України, члену-кореспонденту НАН України Василю Юхимовичу Слюсарчуку. У 1970 р. В.Ю. Слюсарчук закінчив Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. З 1977 р. працює в Національному університеті водного господарства та природокористування (м. Рівне), нині — професор кафедри вищої математики.
В.Ю. Слюсарчук — фахівець у галузі диференціальних, різницевих, функціонально-диференціальних рівнянь та функціонального аналізу. Він спростував гіпотезу Любича про диференційовне відображення, показав щільність множини нерозв'язних задач Коші у просторі всіх задач Коші у випадку нескінченновимірного банахового простору та щільність множини задач Коші з неєдиними розв'язками у множині всіх задач Коші у випадку банахового простору довільної розмірності. Отримав загальні результати про збіжність числових рядів, окремими випадками яких є відповідні результати Лейбніца, Д'Аламбера, Гаусса, Коші, Абеля, Діріхле, Куммера, Єрмакова та інших математиків. Одержав диференціальну ознаку збіжності рядів та нову інтегральну ознаку збіжності рядів. Сформулював нові теореми про стійкість і нестійкість за лінійним наближенням розв'язків еволюційних рівнянь, встановив необхідні й достатні умови оборотності лінійних неавтономних с-неперервних операторів та абсолютної стійкості динамічних систем із післядією, знайшов нові умови існування майже періодичних розв'язків нелінійних еволюційних рівнянь без використання H-класів цих рівнянь. Побудував математичну модель Сонячної системи з урахуванням швидкості гравітації. Показав некеплеровість та нестійкість руху двох тіл, спричинені скінченністю швидкості гравітації.
Наукові результати В.Ю. Слюсарчука наведено у понад 430 наукових та навчально-методичних працях, серед яких 10 монографій та навчальний посібник.