75th anniversary of Corresponding Member of the NAS of Ukraine O.P. Reent
Abstract
Доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, член-кореспондент НАН України Олександр Петрович Реєнт народився 10 травня 1949 р. У 1975 р. закінчив Київський державний педагогічний інститут імені О.М. Горького (нині Український державний університет імені Михайла Драгоманова). З 1977 р., ще аспірантом, повʼязав свою долю з Інститутом історії України НАН України, де нині є заступником директора та очолює відділ історії України ХІХ — початку ХХ ст.
З імʼям О.П. Реєнта повʼязані становлення й розвиток наукової школи з вивчення українського «довгого девʼятнадцятого століття». Учений є засновником школи у сучасному її розумінні (комунікативний тип), він розширив і збагатив її проблематику та дослідницькі стратегії. Очолювана ним школа розробляє проблеми, повʼязані з модернізаційними трансформаціями суспільства упродовж зазначеного періоду: моделі економічного розвитку українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій; формування станів і соціальна стратифікація населення України; походження та конституювання національної буржуазії, становлення підприємництва, банківської справи, торгівлі, промисловості; залучення іноземних інвестицій; становлення й диференціювання політичних партій, їхні програмні засади та діяльність; українське представництво у виборних органах державної влади Російської та Австро-Угорської імперій; екстремальний хронотоп Першої світової війни та Української революції 1917—1921 рр. як фіналу «довгого девʼятнадцятого століття». Представницьким майданчиком для дискусій, обміну напрацюваннями, знаннями, досвідом і, зрештою, місцем зустрічі колег-істориків є створений за ініціативою О.П. Реєнта збірник «Проблеми історії України ХІХ — початку ХХ ст.».
У доробку Олександра Петровича майже 700 наукових і науково-популярних публікацій, серед яких більш ніж 60 монографій та підручників. Під його керівництвом підготовлено 61 доктора й кандидата історичних наук. Він є головою Національної спілки краєзнавців України та головним редактором її друкованого органу — часопису «Краєзнавство».