75-річчя члена-кореспондента НАН України О.Г. Мінченка

Автор(и)

  • .

Анотація

Доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Григорович Мінченко народився 24 червня 1946 р. У 1969 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка. У 1974 р. захистив кандидатську, у 1986 р. – докторську дисертацію. У 2011 р. отримав звання професора. З 1990 по 1994 р. завідував організованою ним лабораторією молекулярної ендокринології у Київському НДІ ендокринології та обміну речовин. У 1994–2002 рр. працював в Університеті Томаса Джефферсона, першому і найпрестижнішому медичному університеті США. З 2003 р. працює в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. З 2008 до 2016 р. був заступником директора інституту з наукової роботи, нині очолює відділ молекулярної біології. В 2003, 2004, 2007 рр. працював у Національному онкологічному центрі Японії за грантами Державного фонду підтримки онкологічних досліджень Японії.

О.Г. Мінченко – відомий фахівець у галузі біохімії, молекулярної біології та онкогенетики. Він одержав нові фундаментальні результати стосовно структури і функції геному мітохондріону, молекулярних механізмів дії гормонів, гіпоксичної регуляції експресії генів, у тому числі генів, що контролюють різні шляхи апоптозу, зокрема й унікальні, опосередковані стресом ендоплазматичного ретикулуму (ЕР). Його наукові здобутки знайшли широке використання в багатьох наукових центрах світу при вивченні механізмів регуляції експресії генів і пошуку шляхів пригнічення росту злоякісних пухлин. Він був співвиконавцем проєкту GLIOSTRESS (Франція) та програми Lipidomic Net. Значних успіхів досяг у дослідженні ролі стресу ЕР в рості злоякісних пухлин, розробленні нових способів пригнічення їх росту за допомогою інгібування сигнального шляху ERN1, який контролює процеси апоптозу і проліферації клітин. Розкрито механізми залежності процесів апоптозу від стресу ЕР, його сили та тривалості, а також від протеїнкінази ERN1 і гіпоксії, розроблено підходи до активації апоптозу пухлинних клітин за допомогою інгібування одного із сигнальних шляхів стресу ЕР.

О.Г. Мінченко – автор і співавтор понад 600 наукових праць, серед яких 4 монографії, а також 15 патентів, зокрема 2 на винаходи. Він підготував 21 кандидата і 2 докторів наук.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-22

Як цитувати

(2021). 75-річчя члена-кореспондента НАН України О.Г. Мінченка. Вісник Національної академії наук України, (6), 124. вилучено із https://nasu-periodicals.org.ua/index.php/visnyk/article/view/9971