60-річчя члена-кореспондента НАН України Н.В. Хамітова
Анотація
Відомий в Україні та за її межами вчений у галузях філософської антропології, філософії культури, етики, естетики, філософії психоаналізу доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАН України Назіп Віленович Хамітов народився 17 січня 1963 р. у Києві. Навчався в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Більш як 30 років працює в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України.
Н.В. Хамітов є фундатором наукової школи філософської антропології, яка здобула назву «метаантропологія» і є теорією цілісного розвитку людини, що розвиває класичні підходи Г.С. Сковороди, М. Шелера, В.І. Вернадського і розробки Київської світоглядно-антропологічної школи, започаткованої В.І. Шинкаруком. Розвиваючи свою наукову школу, Н.В. Хамітов підготував 12 кандидатів наук і 2 докторів наук.
Метаантропологію як напрям філософської антропології було запропоновано у 1997 р. у монографії Н.В. Хамітова «Філософія людини: пошук меж. Вступ до метаантропології». У цих методологічних координатах резонансними стали дослідження внутрішньої і зовнішньої самотності людини, любові, свободи, представлені в його книгах «Філософія самотності», «Самотність у людському бутті», «Люди туги і люди нудьги», «Війна в Україні та новий гуманізм» та ін. Усього він опублікував понад 250 наукових і науково-популярних робіт, з яких понад 20 книг видано різними європейськими мовами. Він також є членом редколегії і автором низки статей з проблематики філософської антропології «Філософського енциклопедичного словника», а також окремого словника «Філософська антропологія».
У співавторстві з академіком НАН України С.І. Пирожковим Н.В. Хамітов розвиває методологію метаантропологічного потенціалізму, яка дозволяє моделювати розвиток людини чи соціуму на основі їх реальних потенцій і яку було покладено в основу монографії «Цивілізаційна суб’єктність України: від потенцій до нового світогляду і буття людини» (2020). Ця методологія була евристично продуктивною при написанні низки Національних доповідей НАН України, в підготовці яких Н.В. Хамітов брав участь як член редколегій, автор і координатор авторських колективів.