70-річчя члена-кореспондента НАН України С.М. Орлик
Анотація
10 лютого виповнюється 70 років доктору хімічних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Світлані Микитівні Орлик. У 1976 р. С.М. Орлик закінчила хіміко-технологічний факультет Київського політехнічного інституту. З 1977 р. працює в Інституті фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, пройшовши шлях від інженера, аспіранта до завідувача відділу каталітичних окисно-відновних процесів.
С.М. Орлик — відомий вчений у галузі гетерогенного каталізу. Вона зробила вагомий внесок у розвиток наукових засад створення нових каталізаторів та процесів за їх участю для екологічного та продукуючого каталізу. С.М. Орлик виконала цикл робіт з кінетики та механізму екологічно важливих окисно-відновних процесів перетворення монооксиду вуглецю, вуглеводнів, оксидів азоту; успішно працює в напрямі структурно-функціонального дизайну нових поколінь каталізаторів на основі металооксидних наноматеріалів, нанопоруватих носіїв стільникової структури тощо для процесів знешкодження техногенних газових викидів, конверсії газів, які спричиняють парниковий ефект, водневої енергетики, процесів перетворення нижчих алканів та С1,2,4 спиртів у промислово цінні олефіни/дієни та оксигенати з подовженням вуглецевого ланцюга.
Фундаментальні результати С.М. Орлик втілено у розробленні низки нових каталізаторів, зокрема для безреагентного методу комплексного очищення викидів теплогенераційних установок, дизель-генераторів (у тому числі для лікувальних закладів), технології очищення продуктів згоряння промислових котлоагрегатів, викидів газотурбінних установок, ефективних вітчизняних каталізаторів-нейтралізаторів відпрацьованих газів двигунів внутрішнього згоряння.
С.М. Орлик — автор понад 300 наукових праць, опублікованих у провідних вітчизняних та зарубіжних фахових виданнях, оригінальність її науково-технічних розробок захищено 19 патентами. Її наукові здобутки відзначено орденом княгині Ольги III ступеня, Державною премією України в галузі науки і техніки, Почесною грамотою Верховної Ради України, премією ім. Л.В. Писаржевського НАН України, відзнакою НАН України «За професійні здобутки» та іншими нагородами.