60-річчя академіка НАН України І.Є. Гаркуші
Анотація
Відомий учений у галузі фізики плазми, доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік НАН України Ігор Євгенійович Гаркуша народився 12 травня 1963 р. в м. Люботин Харківської обл. Закінчив Харківський державний університет ім. М. Горького (нині — Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна). Відтоді працює в ННЦ ХФТІ, пройшовши шлях від старшого лаборанта до заступника генерального директора. З 2011 р. очолює Інститут фізики плазми ННЦ ХФТІ.
І.Є. Гаркуша отримав фундаментальні результати з фізики прискорювачів плазми, плазмодинаміки, взаємодії потужних плазмових потоків з магнітними полями та матеріалами термоядерних реакторів, розроблення нових методів діагностики високотемпературної плазми і сучасних плазмових технологій. Одержані результати істотно вплинули на загальний рівень досліджень у цих галузях та розвиток міжнародного співробітництва з фізики плазми з провідними лабораторіями світу.
І.Є. Гаркуша є автором понад 400 наукових публікацій, серед яких 1 монографія і 235 статей, має 16 патентів України. Протягом багатьох років викладає у ХНУ ім. В.Н. Каразіна як професор, завідує кафедрою прикладної фізики та фізики плазми. Його нагороджено відзнаками Президії НАН України та Харківської обласної державної адміністрації.
І.Є. Гаркуша — член виконавчого комітету Міжнародного енергетичного агентства (IEA) зі стелараторної/геліотонної концепції, наукового комітету Міжнародного центру щільної замагніченої плазми (ICDMP). Він зробив вагомий внесок у залучення українських науковців до програми ЄС «Горизонт Європа», а також у набуття Україною асоційованого членства в програмі Євратом. Наразі він є координатором українських термоядерних досліджень у програмі «Євратом-Горизонт», членом генеральної асамблеї EUROfusion і представником України в програмному комітеті Євратом.
Наукова спільнота, колеги і друзі щиро вітають Ігоря Євгенійовича з ювілеєм і зичать йому довгих років життя, великого щастя, міцного здоров’я і нових наукових досягнень.