75-річчя члена-кореспондента НАН України Б.О. Іванова
Анотація
22 грудня 2023 р. виповнюється 75 років відомому вченому в галузі фізики магнітних явищ і теорії нелінійних систем, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки та премії імені О.С. Давидова НАН України, члену-кореспонденту НАН України Борису Олексійовичу Іванову.
Б.О. Іванов походить із всесвітньо відомої Харківської школи теоретичної фізики, заснованої Л.Д. Ландау. Його вчителем був академік НАН України В.Г. Бар’яхтар, один із яскравих представників її «другого покоління». Значний вплив на становлення Бориса Олексійовича як ученого мала також багаторічна співпраця з членом-кореспондентом НАН України А.М. Косевичем. У 1974 р. він захистив кандидатську, а в 1983 р. — докторську дисертації. У 1989 р. Б.О. Іванову присвоєно звання професора, у 2009 р. його обрано членом-кореспондентом НАН України. З 1983 до 1995 р. він керував створеною ним лабораторією теорії магнетизму (до 1985 р. — в ІТФ НАН України, потім — в ІМФ НАН України). З 1995 р. очолює лабораторію магнітних матеріалів Інституту магнетизму НАН України та МОН України.
Б.О. Іванов створив теорію нелінійних збуджень у магнетиках різної природи та запропонував їхній опис на основі рівняння Ландау—Ліфшиця. Останніми роками він активно долучився до розроблення нового напряму у фізиці — фемтомагнетизму, пов’язаного з можливістю надшвидкого маніпулювання магнітним моментом малих частинок за допомогою фемтосекундних лазерних імпульсів.
У доробку Б.О. Іванова понад 300 наукових статей, 5 монографій, 8 монографічних оглядів. Його наукові статті отримали понад 8000 посилань у світовій науковій літературі з сумарним індексом Гірша 46. У 2015 р. Американське фізичне товариство присвоїло йому почесне звання «Видатний рецензент». Як відомого в світі фізика-теоретика його запрошують для проведення спільних досліджень до наукових центрів США, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Швеції та Японії.
Наукова громадськість, колеги, учні, рідні та друзі вітають Бориса Олексійовича з ювілеєм, бажають йому міцного здоров’я та нових наукових звершень.