70-річчя члена-кореспондента НАН України В.Г. Дрінфельда
Анотація
4 лютого виповнюється 70 років одному з найвидатніших математиків сучасності члену-кореспонденту НАН України, члену Американської академії наук, члену Американської академії наук і мистецтв, іноземному члену Французької академії наук, професору Чиказького університету Володимиру Гершоновичу Дрінфельду.
В.Г. Дрінфельд народився у Харкові. У віці 15 років він представляв СРСР на Міжнародній математичній олімпіаді школярів у Бухаресті, де здобув золоту медаль, набравши найбільшу можливу кількість балів, що на той час було унікальним досягненням. В період роботи у Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України (1981—1999) його було нагороджено медаллю Філдса (1990), яку вважають аналогом Нобелівської премії для математиків. Він перший вчений родом з України, який став володарем цієї нагороди.
В.Г. Дрінфельд збагатив світову науку результатами першорядної ваги в галузі алгебраїчної геометрії та математичної фізики. Ці результати стали основою нових розділів математичної науки — теорії модулів Дрінфельда та теорії квантових груп. Він пов’язав алгебраїчну геометрію над скінченними полями з теорією чисел, особливо з теорією автоморфних форм. Зокрема, В.Г. Дрінфельд довів гіпотезу Ленглендса для GL(2) над функціональним полем. У математичній фізиці, у тому числі в теорії нелінійних рівнянь, він знайшов зв’язок алгебр Каца—Муді з двовимірними інтегрованими системами. В.Г. Дрінфельд побудував алгебраїчний формалізм квантового методу оберненої задачі, який став основою теорії квантових груп.
У 1992 р. його обрано членом-кореспондентом НАН України, у 2008 р. — членом Американської академії мистецтв і наук, у 2016 р. — членом Американської академії наук.
За наукові досягнення В.Г. Дрінфельда відзначено найвищими математичними міжнародними нагородами: медаллю Філдса (1990), премією Вольфа (2018), премією Шао (2023).
Друзі й колеги щиро вітають Володимира Гершоновича з ювілеєм і бажають йому міцного здоров’я, довгих років життя та нових чудових теорем.