70-річчя члена-кореспондента НАН України В.П. Бабака
Анотація
Відомий вчений у галузі енергетики та інформаційних технологій доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премій НАН України ім. Г.Ф. Проскури та ім. В.І. Толубинського, член-кореспондент НАН України Віталій Павлович Бабак народився 15 лютого 1954 р. на Полтавщині.
Після закінчення у 1977 р. Київського політехнічного інституту залишився працювати в ньому, пройшовши шлях від інженера до професора, завідувача кафедри. З 1995 р. був заступником міністра освіти України. Упродовж 1998—2008 рр. — ректор Національного авіаційного університету. У 2008—2021 рр. — головний науковий співробітник, завідувач відділу, заступник директора Інституту технічної теплофізики НАН України. З 2022 р. — в.о. директора Інституту загальної енергетики НАН України, а 18 січня 2024 р. його обрано директором Інституту.
В.П. Бабак є одним з лідерів наукового напряму зі створення нового класу систем моніторингу енергетичних об’єктів, засновником та керівником наукової школи з моніторингу енергетичних об’єктів та інформаційних технологій. Він підготував 19 докторів і 30 кандидатів наук. В.П. Бабак розробив теоретичні основи шумової діагностики, методи прогнозування відмов елементів енергетичного обладнання в умовах малої кількості аномальних відхилень, моніторингу енергетичного комплексу на стадіях генерування, транспортування, споживання енергії, в тому числі з використанням БпЛА, експертні системи моніторингу енергетичних об’єктів на основі нейронних мереж з використанням поточної й ретроспективної інформації, методологію самодостатності відновлюваних джерел енергії, що ґрунтується на застосуванні акумуляційних потужностей, основи підвищення ефективності та безпеки функціонування ОЕС шляхом електрифікації теплозабезпечення. Творчий доробок В.П. Бабака становить понад 500 наукових праць. Він почесний доктор університетів Німеччини, Іспанії, США, Литви та інших країн.
У день славного ювілею колеги зичать Віталію Павловичу міцного здоров’я, сімейного затишку та щоденного задоволення від улюбленої наукової роботи.