75-річчя члена-кореспондента НАН України А.О. Омельчука
Анотація
14 квітня 2025 р. виповнюється 75 років доктору хімічних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Анатолію Опанасовичу Омельчуку. Він є завідувачем відділу електрохімії та технології неорганічних матеріалів Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України, в якому працює з 1972 р. після закінчення хімічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка.
А.О. Омельчук — вихованець і послідовник відомої наукової школи академіка Ю.К. Делімарського. Заслужений авторитет і визнання принесли йому результати фундаментальних і прикладних досліджень у галузі електрохімічного рафінування кольорових металів у розплавлених електролітах, фізичної хімії розплавлених паливно-сольових композицій ядерних реакторів нового покоління, дизайну електрохімічних реакторів, електрохімії у тонких шарах водних та розплавлених електролітів для потреб кольорової металургії, фінішної обробки металевих поверхонь та очищення їх від радіонуклідного забруднення. Створені за участю і під керівництвом А.О. Омельчука технологічні процеси отримання свинцю та вісмуту, рафінування індію, розділення багатокомпонентних сплавів не мають аналогів у практиці кольорової металургії і реалізовані у промислових масштабах. Наразі наукова діяльність А.О. Омельчука спрямована на розроблення наукових засад вилучення тугоплавких металів (цирконію, вольфраму) та сполук на їх основі з вітчизняної сировини, створення електродних та електролітних матеріалів для фторид-іонних джерел струму. Серед досягнень у цьому напрямі слід відзначити метод гідротермального розкладу вітчизняної цирконієвої та літієвої сировини, синтез діоксиду цирконію заданої морфології та модифікації, концепцію електрохімічного відновлення оксигеновмісних сполук цирконію та вольфраму в розплавлених електролітах.
У доробку А.О. Омельчука понад 720 наукових публікацій, серед яких 126 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Його удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки (2018), нагороджено медаллю «За трудову відзнаку» (1986), відзнакою «За професійні здобутки» НАН України (2010).
