70-річчя члена-кореспондента НАН України О.К. Черемних
Анотація
Доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олег Костянтинович Черемних народився 19 березня 1955 р. У 1978 р. закінчив Московський інженерно-фізичний інститут, після чого навчався в його аспірантурі. З 1980 до 1998 р. працював в Інституті ядерних досліджень НАН України на посадах старшого інженера, молодшого та старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії. У 1981 р. захистив кандидатську, в 1996 р. — докторську дисертацію. У 1998—2007 рр. і з 2025 р. — завідувач відділу Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України, з 2007 по 2024 р. — заступник директора цього Інституту.
Основні наукові результати О.К. Черемних отримав у таких напрямах: теорія високотемпературної плазми в термоядерних установках, космічні інформаційні технології, математичне моделювання процесів у ближньому космосі. Брав участь у підготовці та обробці даних вимірювань низки космічних експериментів. Керівник і відповідальний виконавець грантів Національного фонду досліджень України, Державного фонду фундаментальних досліджень України, Державного комітету України у справах науки і техніки, проєктів Цільової комплексної програми наукових досліджень НАН України з фізики плазми та Цільової комплексної програми НАН України з космічних досліджень, грантів Американського фізичного товариства, урядів Австрії та Швеції, рамкових програм ЄС (РП7, Горизонт 2020), Українського науково-технологічного центру. Автор 254 наукових робіт, h-індекс за базою даних Scopus — 14, за базою даних Google Scholar Citations — 19. Ініціатор і організатор британсько-українсько-іспанських конференцій з фізики Сонця та космічних досліджень, засновник Української конференції з космічних досліджень, член Ради з космічних досліджень НАН України та Наукової ради з проблеми «Фізика плазми та плазмова електроніка» НАН України, представник національного комітету України у COSPAR (Міжнародний комітет із космічних досліджень),
О.К. Черемних нагороджено відзнакою НАН України «За професійні здобутки», почесними грамотами Президії НАН України. Він почесний працівник космічної галузі України.
