80-річчя члена-кореспондента НАН України А.В. Нарівського
Анотація
Відомий вчений-матеріалознавець, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії імені 3.І. Некрасова НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Анатолій Васильович Нарівський народився 13 квітня 1944 р. Після закінчення у 1967 р. Харківського політехнічного інституту його було направлено на роботу в Інститут проблем лиття АН УРСР (з 1996 р. — Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України). У 1970—1973 рр. А.В. Нарівський навчався в аспірантурі інституту. Захистив кандидатську (1977) і докторську (2006) дисертації. У 2012 р. очолив відділ процесів плавки та рафінування сплавів, З 2017 р. є директором Фізико-технологічного інституту металів та сплавів НАН України.
А.В. Нарівський запропонував і розробив високоефективні способи обробки сплавів заглибленим у рідкий метал плазмовим струменем, що не мають аналогів у світі. Він уперше вивчив: структуру і гідродинамічні параметри реакційної зони плазмового струменя, що витікає в глибині розплаву; тепло- і масообмінні процеси в сплавах при їх глибинній обробці високотемпературними газореагентними середовищами; вплив глибинної плазмової дії на будову рідкого металу, структуру сплавів та кінетику видалення газів з них; електричні і температурні параметри роботи заглиблених у рідкий метал плазмотронів. А.В. Нарівський створив нові технології глибинної обробки сплавів плазмореагентними середовищами в атмосферних умовах та вакуумі, які впроваджено більш ніж на 20 підприємствах України та за кордоном. Використання цих технологій при дискретному і безперервному розливанні металу гарантує одержання високоякісних виливків і заготовок, які за своїми властивостями й експлуатаційними характеристиками відповідають вимогам світових стандартів.
Науковий доробок А.В. Нарівського становить близько 250 наукових праць, серед яких три монографії, понад 75 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Він підготував одного доктора та двох кандидатів наук. Його нагороджено грамотою Верховної Ради України (2009).
