70-річчя академіка НАН України І.В. Крівцуна
Анотація
21 жовтня виповнюється 70 років відомому вченому в галузі фізики газового розряду і теорії зварювальних процесів, заслуженому діячеві науки і техніки, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. Є.О. Патона НАН України, директору Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона, академіку-секретарю Відділення матеріалознавства НАН України академіку НАН України Ігорю Віталійовичу Крівцуну.
І.В. Крівцун закінчив фізичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. З 1976 р. працює в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, де пройшов шлях від інженера до директора Інституту.
І.В. Крівцун — автор понад 300 наукових праць, серед яких 5 монографій і 18 патентів. У його роботах досліджено фізичні явища, що відбуваються у низькотемпературній технологічній плазмі (зварювальні дуги, плазмові струмені, оптичний та інші види газового розряду), процеси взаємодії електродугової плазми і лазерного випромінювання з матеріалами, що оброблюються, в умовах дугового, плазмового, лазерного та гібридного зварювання, наплавлення і нанесення покриттів. Широке визнання в Україні і за кордоном отримали праці І.В. Крівцуна, присвячені гібридним лазерно-дуговим процесам зварювання та обробки металів. Він заклав основи нового наукового напряму — гібридних лазерно-плазмових технологій. Під керівництвом І.В. Крівцуна розроблено такі гібридні процеси, як швидкісне лазерно-мікроплазмове зварювання металів малих товщин, лазерно-плазмове порошкове наплавлення, напилювання керамічних матеріалів, нанесення алмазних і алмазоподібних покриттів. Для реалізації цих процесів створено інтегровані лазерно-дугові плазмотрони, які не мають аналогів у світі. В роботах І.В. Крівцуна і його учнів набула розвитку теорія процесів енерго-, масо- і електропереносу в багатокомпонентній газорозрядній плазмі, яка контактує з поверхнею металу, що випаровується, при дуговому, лазерному і гібридному зварюванні та обробці поверхні. Велику увагу І.В. Крівцун приділяє розробленню і впровадженню технологій зварювання, наплавлення та нанесення покриттів для виготовлення і ремонту військової техніки.