70-річчя члена-кореспондента НАН України В.В. Сокола
Анотація
1 жовтня виповнюється 70 років відомому вченому-фольклористу докторові філологічних наук, професорові, заслуженому діячеві науки і техніки України, членові-кореспонденту НАН України Василю Васильовичу Соколу.
У 1977 р. Василь Сокіл закінчив Дрогобицький педагогічний інститут імені Івана Франка. У 1986—1989 рр. був аспірантом нинішнього Інституту народознавства НАН України і відтоді працює в цій установі. З 2001 р. — завідувач відділу фольклористики.
Василь Сокіл — непересічна особистість в українській науці й культурі. Як фаховий фольклорист він працює в царинах історії, теорії, поетики, проводить польові дослідження. Творчий доробок ученого великий і різнобічний — дослідження історичної народної прози, пам’яті про голодомори в Україні, життєписи народознавців, релігійних діячів, борців за волю України. Його праці вирізняються значною джерельною базою, глибокою аналітикою, важливими теоретичними узагальненнями.
Під керівництвом В. Сокола підготовлено і видано першу в Україні фольклористичну енциклопедію. Він зібрав та опублікував антологію українських колядок і щедрівок, зафіксованих упродовж 200 років. Унікальну цінність мають його фольклорні записи з різних регіонів України та з-поза її меж (зокрема, зібрання народних пісень від українців Зеленого Клину). Він проводив теренові дослідження етнокультурної традиції сіл, пов’язаних з І. Франком, І. Вагилевичем, А. Могильницьким, М. Зубрицьким. Брав участь в експедиціях у села, які мали затопити під час будівництва Стрийського водосховища (Довге та його околиці), а також у зону катастрофи на Чорнобильській АЕС. В. Сокіл щедро представив читацькій аудиторії власні фіксації з Бойківщини і здійснив перше підсумкове видання бойківських народних пісень. Студії та польові спостереження В. Сокола істотно збагатили українську фольклористику. Вони вказують на наші історичні витоки, глибинну народну пам'ять, яка зберігає національну ідентичність. Праці вченого є цінним надбанням науки про уснопоетичну творчість та важливим внеском у культурний фонд України.
