70-річчя члена-кореспондента НАН України С.І. Ляшка
Анотація
Доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Державної премії України в галузі освіти, член-кореспондент НАН України Сергій Іванович Ляшко народився 12 жовтня 1954 р. У 1977 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка. У 1981 р., працюючи в Інституті кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, захистив кандидатську, а в 1990 р. — докторську дисертацію. З 1991 р. — завідувач кафедри обчислювальної математики факультету комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
С.І. Ляшко — знаний фахівець у галузі інформатики, засновник наукової школи «Моделювання і оптимізація інформаційних систем». Під його керівництвом було виконано низку міжнародних проєктів, серед яких гранти НАТО, Центру досліджень для міжнародного розвитку (Канада), індивідуальний грант Наукового фонду Сороса (ISF).
Наукові дослідження С.І. Ляшка пов’язані з розробленням теорії та методів розв’язання задач сингулярного оптимального керування системами, що знаходять застосування у фізиці, економіці, екології, медицині. Він отримав умови керованості різних розподілених систем у класах імпульсних і точкових впливів, дослідив процеси регуляризації та параметризації керувань.
З-під пера С.І. Ляшка вийшло понад 340 наукових робіт, серед яких 11 монографій, що побачили світ у провідних видавництвах, зокрема Kluwer та Springer, а також 14 навчальних посібників і підручників. Під його керівництвом проводиться міжнародна наукова конференція імені академіка І.І. Ляшка «Обчислювальна та прикладна математика», в якій беруть участь як відомі науковці з різних країн, так і студенти та аспіранти. С.І. Ляшко — головний редактор «Журналу обчислювальної та прикладної математики», редактор за напрямом «Математика в інженерії» у видавництві ISTE Science Publishing (Лондон), член Асоціації автоматичного керування України, що є філією Міжнародної федерації автоматичного керування (International Federation of Automatic Control, IFAC).