60-річчя члена-кореспондента НАН України І.О. Фрицького
Анотація
20 листопада виповнюється 60 років доктору хімічних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Ігорю Олеговичу Фрицькому. У 1987 р. І.О. Фрицький закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка, після чого вступив до аспірантури, де навчався під керівництвом академіка НАН України В.В. Скопенка. Вся його подальша наукова діяльність нерозривно пов'язана з Шевченковим університетом. У 2005 р. він очолив кафедру фізичної хімії.
І.О. Фрицький — відомий фахівець у галузі супрамолекулярної та біонеорганічної хімії, його наукові дослідження охоплюють широкий спектр питань: від процесів супрамолекулярного самоскладання до розроблення біоміметичних каталізаторів. Він запропонував нові підходи до створення мультифункціональних супрамолекулярних матеріалів, зокрема із застосуванням методів ієрархічного самоскладання. І.О. Фрицький досяг значних успіхів у вивченні властивостей спінових переходів у координаційних сполуках і розробленні функціональних матеріалів на їх основі, перспективних для застосування в сенсорах і перемикачах. Вагомим здобутком стало впровадження нових способів стабілізації нетрадиційно високих ступенів окиснення перехідних металів (зокрема, заліза (IV, V), мангану (IV) та міді (III)). Це дало змогу одержати унікальні координаційні сполуки, на основі яких було розроблено високоефективні системи фотокаталітичного розкладу води.
У доробку І.О. Фрицького понад 500 наукових публікацій, зокрема 230 статей, 8 монографій і розділів у монографіях, 14 патентів та 6 навчальних посібників. Під його керівництвом захищено 3 докторські та 18 кандидатських дисертацій. І.О. Фрицький веде активну педагогічну діяльність, викладаючи курси з фізичної і біонеорганічної хімії, магнетохімії та хімії металопротеїнів. За наукові досягнення І.О. Фрицького було удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки (2007), звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2017), а також міжнародної премії імені Георга Форстера фонду імені Александра фон Гумбольдта (ФРН) (2023), яку присуджують видатним дослідникам на знак визнання їхніх наукових досягнень.