75-річчя члена-кореспондента НАН України А.Н. Кочубея
Анотація
Відомий математик, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. М.Г. Крейна НАН України, член-кореспондент НАН України Анатолій Наумович Кочубей народився 26 серпня 1949 р. у Києві. Після закінчення механіко-математичного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка з 1971 до 1991 р. працював за розподілом у Київському відділі Всесоюзного державного проєктно-розвідувального і науково-дослідного інституту енергетичних систем та електричних мереж, підтримуючи тісні зв’язки з Інститутом математики, де у 1977 р. захистив кандидатську (науковий керівник — М.Л. Горбачук), а в 1988 р. — докторську дисертації. У 1992 р. перейшов до Інституту математики НАН України, з 2005 р. очолює відділ нелінійного аналізу.
У своїх математичних роботах Анатолій Наумович запропонував новий підхід до побудови теорії розширень симетричних операторів у термінах абстрактних граничних умов; започаткував теорію еволюційних рівнянь з дробовими похідними за часом, а також теорію задачі Коші для параболічних псевдодиференціальних рівнянь із квазіоднорідними символами, яка, зокрема, дала першу загальну аналітичну конструкцію розривних марковських процесів. У зв’язку з фізичними застосуваннями розвинув теорію еволюційних рівнянь з дробовими за часом похідними, зокрема спільно з визначними, «знаковими» українськими математиками С.Д. Ейдельманом і Ю.Г. Кондратьєвим. Розвинув концепцію загального дробового числення, що охоплює як рівняння з класичними дробовими похідними, так і нові приклади фізичного походження. Створив нові напрями у неархімедовому аналізі.
Напрями, започатковані А.Н. Кочубеєм, активно розвивають учені в різних країнах світу. Він опублікував 5 монографій і понад 150 статей, які широко цитуються, був запрошеним доповідачем на конференціях у багатьох країнах.
Колеги та учні вітають Анатолія Наумовича з ювілеєм і бажають довголіття, невичерпної енергії й подальших творчих звершень.