75-річчя члена-кореспондента НАН України К.О. Гогаєва
Анотація
Відомий учений в галузі матеріалознавства доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Казбек Олександрович Гогаєв народився 5 жовтня 1946 р. в м. Алагір Північно-Осетинської АРСР. У 1971 р. закінчив Київський політехнічний інститут і залишився в ньому працювати. З 1984 р. Казбек Олександрович працює в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України, з 1998 р. — завідувачем відділу.
Одним з пріоритетних напрямів науково-практичної діяльності К.О. Гогаєва є дослідження формування структури та властивостей при термомеханічному впливі на дисперсні середовища дискретними та безперервними методами обробки тиском і термічної обробки отриманих матеріалів. Його роботам притаманне прагнення до гармонійного поєднання фундаментальних досліджень, спрямованих на створення наукових основ одержання матеріалів з високими фізико-механічними властивостями, з вирішенням конкретних питань підвищення якості металопродукції, розроблення технології виробництва її окремих видів. Комплексні дослідження порошкових інструментальних сталей, проведені К.О. Гогаєвим, дали можливість вперше встановити оптимальні температурно-швидкісні режими деформації та визначити їх граничну пластичність. Під його керівництвом було розроблено і впроваджено технологію виробництва зносостійких деталей сільгосптехніки з високоміцного бейнітного чавуну. На основі ідеї К.О. Гогаєва розроблено новий технологічний процес — асиметричну прокатку порошків, що значно поліпшує утворення механічних контактів.
Результати науково-технічної діяльності К.О. Гогаєва знайшли відображення в близько 330 працях, зокрема 2 монографіях та 90 авторських свідоцтвах і патентах. Він входить до складу спеціалізованої секції «Нові речовини і матеріали» Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, 2 спеціалізованих рад із захисту дисертацій, редколегій 3 журналів.
К.О. Гогаєва удостоєно почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України», відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки та премією ім. З.І. Некрасова НАН України.
