Значення Київського акліматизаційного саду академіка М.Ф. Кащенка для розширення асортименту декоративних рослин
DOI:
https://doi.org/10.15407/sofs2024.02.101Ключові слова:
декоративні рослини, Акліматизаційний сад, М.Ф. Кащенко, Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН УкраїниАнотація
Стаття присвячена дослідженню колекції декоративних рослин у Акліматизаційному саду академіка М.Ф. Кащенка. Внесок ученого у розширення асортименту лікарських, харчових і технічних рослин здобув широкого визнання, однак його робота з декоративними рослинами відома набагато менше. Розглянуто архівні документи, що зберігаються в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського та у фондах Музею історії Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України. Виявлено відомості про декоративні рослини, що у різний період зростали в Акліматизаційному саду академіка М.Ф. Кащенка у Києві на «старій» ділянці біля Київського політехнічного інституту, де вчений до 1921 р. викладав зоологію, та на «новій» ділянці по вул. Дорогожицькій (нині вул. Юрія Іллєнка). У дослідженні використано спогади доньки академіка Маргарити Кащенко, хроніки роботи Акліматизаційного саду у 1923—1927 рр., складені однією з найближчих помічниць М.Ф. Кащенка К.С. Калачевською, інвентаризаційні списки рослин Акліматизаційного саду 1944 і 1946 рр. та інші документи. Підкреслено, що високу оцінку асортименту декоративних рослин, які зростали в Акліматизаційному саду на вул. Дорогожицькій на початку 1930-х рр., дав видатний дендролог М.В. Дубовик. Наведено дані про корисні (лікарські, плодові, технічні) рослини різних життєвих форм (дерева, кущі, ліани, трав’янисті рослини), що культивувалися і проходили випробовування в саду. Зазначено, що багато декоративних рослин уперше завезено до Києва саме стараннями М.Ф. Кащенка та його нечисленних помічників; чимала кількість цих рослин нині широко використовується в озелененні, а на деякі з них лише зараз починають звертати увагу садові дизайнери.
Посилання
Клименко С.В., Чувікіна Н.В. Акліматизаційний сад. Енциклопедія сучасної України: в 24 т. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. Т. 1. С. 299—300.
Гришко М.М. Академік М.Ф. Кащенко — видатний біолог-мічуринець. Київ: Вид-во АН УРСР, 1951. С. 18—19.
Клименко С.В. Академік М.Ф. Кащенко — видатний учений, фундатор наукового і практичного садівництва. Матеріали Міжнародної науково-практичної заочної конференції «Плодові, лікарські, технічні, декоративні рослини: актуальні питання інтродукції, біології, селекції, технології культивування» (4 вересня 2014 р.). Київ, 2014. С. 5—19.
Рубцова Е.Л., Чувикина Н.В., Чижанькова В.И. Культура роз в Акклиматизационном саду Н.Ф. Кащенко. Матеріали Міжнародної науково-практичної заочної конференції «Плодові, лікарські, технічні, декоративні рослини: актуальні питання інтродукції, біології, селекції, технології культивування» (4 вересня 2014 р.). Київ, 2014. С. 211—213.
Брянцева О.В. Виставка Київського Акліматизаційного саду 1927 року. Заходи. 1929. № 3. С. 8—13.
Калачевська К.С. З життя київського Акліматизаційного саду. Заходи. 1929. № 3. С. 4—47.
Романець О.В. Внесок академіка М.Ф. Кащенка в розвиток декоративного садівництва в Україні. Наука та наукознавство. 2004. № 4. С. 339—343.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Наука та наукознавство
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.