Дослідження реактивного руху і порохів для реактивних снарядів у Академії наук УРСР у 1945—1950 рр.
DOI:
https://doi.org/10.15407/sofs2025.01.107Ключові слова:
історія науки і техніки, архівні документи, Інститут теплоенергетики АН УРСР, Інститут математики АН УРСР, відділ реактивного руху і реактивних снарядівАнотація
У статті висвітлено історичні події довкола створення і розвитку наукових лабораторій в АН УРСР та досліджень з реактивного руху і реактивних снарядів. Актуальність дослідження зумовлена тим, що сьогодні в Україні зберігається значна кількість знищеної й пошкодженої військової техніки та озброєння, і тому пошук шляхів повторного використання порохів для військових і промислових потреб є дуже перспективними з екологічного погляду. Джерельною базу дослідження склали документи з Центрального державного архіву громадських об’єднань (ЦДАГО) України. За підсумками проведеного історіографічного аналізу встановлено відсутність комплексних наукових праць, присвячених проблемам організації наукових досліджень з оборонної тематики в Академії наук УРСР в 1945—1950 рр. Відповідно до мети дослідження виявлено документи про створення та діяльність спецлабораторії Інституту теплоенергетики АН УРСР та лабораторії № 1 Інституту математики АН УРСР; проаналізовано склад і зміст виявлених джерел стосовно роботи науково-дослідних установ АН УРСР з реактивного руху і реактивних снарядів; введено в науковий обіг маловідомі архівні документи. Зазначено, що поштовхом для розгортання наукових робіт із реактивного руху і реактивних снарядів стала Постанова ЦК КП(б)У та Раднаркому УРСР від 16 лютого 1945 р. «Про організацію Відділу реактивного руху і реактивних снарядів у складі Інституту енергетики АН УРСР», розкрито основні положення цього документа. Реконструйовано процес заснування та початок діяльності спецлабораторії Інституту теплоенергетики АН УРСР та наукової лабораторії № 1 Інституту математики АН УРСР, надано відомості про напрями і результати їхніх досліджень із реактивного руху і реактивних снарядів, що створило передумови для розвитку радянської ракетно-космічної науки. Наведено біографічні довідки про керівників зазначених лабораторій — д-ра хім. наук Б.З. Рудого і канд. техн. наук М.М. Ситого.
Посилання
Lugovsky, O.G. (2017). On the history of rocket and space technology in Ukraine in the 50s—60s of the 20th century. Science and Science of Science, 3, 121—133. https://doi.org/10.15407/sofs2017.03.121 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Наука та наукознавство

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.