ВАЖКІ ДИЛЕМИ ОНОВЛЕННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ІНСТИТУЦІЙНОЇ АРХІТЕКТОНІКИ

Автор(и)

Ключові слова:

глобалізація, глобальна криза, глобальні інститути, глобальне регулювання, міжнародні організації, Група 20

Анотація

У статті показано, що глобальна криза 2008–2009 рр. і посткризовий період глобальної нестабільності спричинили інтенсивний процес змін в архітектоніці глобального економічного регулювання. Автор узагальнює тенденції становлення нових інституційних форм у рамках світового господарства і доводить, що зазначені зміни в цілому ведуть до підвищення прозорості та зменшення волатильності економічних процесів, до зміцнення потенціалу скоординованих дій країн з вирішення спільних проблем. Ключовою характеристикою цього процесу стає створення передумов для переходу світової економіки на рейки моделі сталого розвитку – в органічній єдності її економічного, екологічного та соціального компонентів.
Водночас стаття розкриває суперечливий характер процесу глобальних змін і показує, що він відбувається з багатьма ускладненнями, які послаблюють ефективність глобального регулювання та дієвість політики провідних міжнародних організацій. Ідентифікується потенціальна можливість настання тимчасових реверсивних тенденцій у глобальній інституціональній еволюції під впливом політико-ідеологічних факторів, із виникненням або посиленням економічного націоналізму, що може призвести до тимчасового спаду процесу глобалізації економіки.
Але спад інтенсивності глобалізації слід розглядати не як деглобалізацію, зупинку глибинного процесу становлення інституцій нової глобальної економіки майбутнього, а як передумову для структурної корекції глобалізаційного процесу. Таку корекцію спрямовано, насамперед, на послідовну реалізацію принципу інклюзивності, відповідно до якого процес глобального регулювання має здійснюватися в інтересах не тільки найбільш розвинутих, але й усіх без винятку країн світу та створювати передумови для прискорення розвитку абсолютно всіх національних економік.
Особливості впливу глобальних економічних процесів на національний економічний розвиток в умовах зростаючих невизначеностей нинішнього етапу розвитку світової економіки пов’язані з необхідністю посилення різноманіття у підходах і варіативності діючих механізмів економічного розвитку.

Посилання

Kirton John J. G20 Governance for a Globalized World. London and New York, Routledge, 2016.

Sidenko V.R. Globalizatsiya i Ekonomicheskoe Razvitie [Globalization and Economic Development]. Kiev, Feniks, 2008 [in Russian].

Strange S. Casino Capitalism. Second republication, with a new introduction by M. Watson. Manchester, Manchester University Press, 2016.

Rodrik D. One Economics, Many Recipes: Globalization, Institutions, and Economic Growth. Princeton and Oxford, Princeton University Press, 2007.

Kolodko Grz.W. Mir v Dvizhenii [Truth, Errors, and Lies: Politics and Economics in a Volatile World]. Moscow, Magistr, 2009 [in Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

15.10.2024

Як цитувати

СІДЕНКО , В. (2024). ВАЖКІ ДИЛЕМИ ОНОВЛЕННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ІНСТИТУЦІЙНОЇ АРХІТЕКТОНІКИ. Економіка України, 60(4(665), 3–21. вилучено із https://nasu-periodicals.org.ua/index.php/economyukr/article/view/2017-04-1

Номер

Розділ

без розділу